Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
swidwin.prv.pl
Wieża Bismarcka PDF Drukuj Email
Turystyka - Zabytki

30.07.1898r. umiera "żelazny kanclerz" Otto Bismarck. Po jego śmierci społeczeństwo pruskie chcąc uczcić pamięć kanclerza buduje kolumny, wieże widokowe itp. Społeczeństwo Świdwina i okolicznych wsi postanowiło też uczcić pamięć kanclerza poprzez budowę wieży widokowej i nazwać ją wieżą Bismarcka. Wpłaty pieniężne, dary rzeczowe oraz materiał budowlany w postaci kamieni, żwiru dostarczali okoliczni właściciele majątków i gospodarstw. Dnia 17.09.1911 budowę uroczyście zakończono. Prawdopodobnie budowniczym tej wieży był niejaki Franz Brewing ze Świdwina, który budował budowle z cegły i granitu na tym terenie.

Wieża była zakończona platformą widokową. Z wieży można było podziwiać wspaniałe widoki na okoliczne miejscowości.

Wieża stoi na kwadratowym 3 metrowym piedestale, w który wbudowano drzwi po otworzeniu których na górę można było wejść po krętych schodach. Z każdej strony była możliwość poznania widoków okolicy z balkonów widokowych skierowanych na cztery strony świata. Z jednej strony był widok na park z innej natomiast na usytuowany w dole miasta kościół i zamek wraz z bramą kamienną. Zakończona jest ona łukiem półkolistym, na którym osadzony jest metalowy kosz.

Przez długie lata - 1 kwietnia odbywały się tu uroczystości w dzień urodzin Bismarcka.

W czasach współczesnych spora grupa turystów pyta się o dalsze losy Świdwińskiej wieży. Szukają punktów widokowych, aby oglądać naszą okolicę. Obecnie na terenie miasta znajduje się tylko jeden taki punkt. Z 35 metrowej baszty zamkowej można oglądać widoki na nasze miasto.