Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
swidwin.prv.pl
Brama kamienna PDF Drukuj Email
Turystyka - Zabytki

Z bogatej i burzliwej historii naszego miasta, do dnia dzisiejszego zachowało się bardzo wiele unikatowych zabytków. Bez cienia wątpliwości należy do nich Brama Kamienna w Świdwinie, zbudowana w XIV w. Strzegła niegdyś wejścia do grodu od strony Białogardu. Przetrwała ona kilkaset lat i nadal zdobi nasze miasto, stanowiąc w nim jeden z najważniejszych zabytków przeszłości i obiekt zainteresowania turystów. Zachowała się jako jedna z trzech bram gotyckich i oddziela starą część miasta od nowych zabudowań. Za Brama mieszczą się odnowione zabytkowe kamieniczki z XVIII wieku. W średniowieczu, gdy miasto opasywał łańcuch murów, bramy zamykano na noc potężnymi wrotami. W miarę upływu czasu i rozwoju miasta straciło to znaczenie. Z dwóch bram w ciągu murów miejskich ostała się jedna a po murach miejskich okalających gród pozostał tylko nikły fragment nad rzeką Regą. Brama Kamienna zachowała się w dość dobrym stanie. Jej wrota, które zastano w Świdwinie po 1945 roku nie były pierwotnymi z okresu średniowiecza. Prawdopodobnie zostały wykonane w drugiej dekadzie XX wieku. Przetrwały wydarzenia ostatniej wojny i wisiały spokojnie jeszcze przez 45 lat.
Ta gotycka brama o powierzchni zabudowy 75 m2 i kubaturze 578 m3, pozostałość po miejskich murach obronnych wzniesionych na przełomie XIII i XIV wieku, znajduje się w centralnej części miasta. Brama była przebudowywana w 1475 roku, szczyty bramy przebudowano w XVIII wieku.
Jako obiekt zabytkowy została wpisana do rejestru zabytków 21 grudnia 1954 roku. Zbudowana została na planie czworokąta o dwóch kondygnacjach nadziemnych i z poddaszem. Dach stromy dwuspadowy z lukarnami o konstrukcji drewnianej krokwiowo - płatowej z jętkami i stolcami. Obecnie wejście na piętro bramy dostępne jest z przyległej kamieniczki. Ściany wykonano z cegły gotyckiej z przemurowaniami kamieniem polnym. Przejazd pod budynkiem bramy zwieńczony jest ostrołukiem. Do ścian bramy od strony wschodniej dobudowane zostały ściany przyporowe tzw. (blendy). Przejazd pod bramą, elewacje wewnętrzne, w części środkowej licowane kamieniem polnym, naroża ścian murowane z cegły pełnej ceramicznej. Budynek jest częściowo podpiwniczony.
Brama Kamienna w Świdwinie od niedawna ozdobiona jest dębowymi wrotami dwuwarstwowymi w kształcie ostrołuku, wykonanymi na styl gotycki zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. Z jednej strony znajdują się deski ustawione pionowo, zaś po drugiej stronie jodełka deskowo - szpungowa. Szpungi mają grubość 5 cm, a także zmienną szerokość (od 12 do 8 cm oraz od 14 cm do 8 cm). Jedno skrzydło wrót waży 938 kg. Wysokość w linii środkowej wynosi 5,40 m, szerokość 5,10 m, a cała powierzchnia ok. 29 m2. wrota są dwuskrzydłowe z parą furtek umieszczonych na osi. Wysokość furtki wynosi 2,40 m, szerokość jednego jej skrzydła 1,20 m. Ozdobione są one żelaznymi ćwiekami w liczbie 170 i ciekawie wykonaną kołatką. Wrota te stanowią niewątpliwie atrakcję turystyczną. Ponadto centralnie umieszczony jest herb Świdwina, wiernie odtworzony techniką metaloplastyki z XIV wieku przez kowala, pomalowany zgodnie z kolorystyką heraldyczną.
Nowe wrota zostały uroczyście otwarte w czasie 34-go turnieju miast Świdwin-Białogard p.n. "Bitwa o krowę" w dniu 16 czerwca 2002r. o godzinie 1412. Otwierane one będą z okazji wielu uroczystości kulturalnych i masowych organizowanych w mieście, a także "forsowane" podczas znanej i legendarnej, odbywającej się co dwa lata w Świdwinie "Bitwy o krowę".