Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
swidwin.prv.pl
Szlak wodny Regi PDF Drukuj Email
Turystyka - Szlaki wodne

Rega, rzeka o długości 179 km, powierzchnia dorzecza 2725 km2, bierze początek na Pojezierzu Drawskim, w pd.-zach. Części gminy Połczyn-Zdrój, w lasach na wysokości 177,5 m n.p.m. Należy do bezpośredniego zlewiska Bałtyku. W górnym biegu (odcinek około 30 km) spadek rzeki wynosi 4‰, w środkowym - 0,5-0,6‰, w dolnym zaś, poniżej ujścia Mołstowy - 0,35‰.

Rega płynie początkowo na północ, przed Świdwinem zmienia kierunek na pd.-zach. I zachowuje go aż do ujścia Rajskiej Węgorzy (5 km za Łobzem). Następnie skręca gwałtownie na północ po około 20 km - łagodnie na zachód, do ujścia Uklei znów na północ i generalny kierunek północny utrzymuje do ujścia.

Zbocza doliny Regi są wyraźnie wykształcone. Krajobraz i charakter poszczególnych odcinków rzeki jest odmienny. Dno koryta piaszczyste, pokryte cienką warstwą mułu. Głębokość rzeki waha się od 1 do 2 metrów, szerokość - od 6 do 30 metrów.

Krajobraz okolicznych terenów został ukształtowany przez lodowiec skandynawski 20-15 tysięcy lat temu. Główny ciąg wzniesień morenowych znajduje się na wschód od źródeł Regi. Opadają one łagodnie w kierunku Odry i Zalewu Szczecińskiego, na północ przechodzą stopniowo w równinę.

Przed Łobzem Rega przełamuje się przez wzgórza morenowe głęboką doliną długości 10 km.

Brzegi rzeki przeważnie dość wysokie i na wielu odcinkach trudno dostępne; często spotyka się gęste zarośla o zwisających do wody gałęziach, a nad brzegami - podmokłe łąki. Rega nie przepływa przez większe kompleksy leśne, mimo to robi wrażenie rzeki śródleśnej (intensywne zadrzewienie w pobliżu brzegów). Mniejsze lub większe kępy drzew, głównie olch, wierzb i dębów, a także niewielkie pasy leśne, przeważnie sosnowe z domieszką świerka powodują, że krajobraz jest bardzo malowniczy.

Na trasie 6 miast, dogodne dojazdy i wiele miejsc nadających się do biwakowania; wszystko to ułatwia zaplanowanie spływu w najbardziej korzystnych warunkach. Na przebycie trasy (Świdwin - Mrzeżyno, 139 km) należy przeznaczyć 8-10 dni.

Rega jest rzeką łatwą, lecz dość uciążliwą, szczególnie w górnym i środkowym biegu. W zasadzie dostępna jest dla kajaków już od wsi Sława (przystanek PKP Cieszeniewo - linia Świdwin - Połczyn Zdrój, odległość około 2 kilometrów). Ze względu jednak na to, że odcinek od Sławy do Świdwina (15,5 kilometra) jest dość monotonny, a koryto w wielu miejscach dość zarośnięte, turyści mniej doświadczeni powinni rozpocząć spływ w Świdwinie (linia PKP Szczecin - Gdynia; przy stacji przystanek PKS, odległość od rzeki 0,5 km; aby uniknąć przenoszenia kajaków przy młynie Świdwin, należy wodować za młynem, w odległości około 1,3 km od stacji).

Na odcinku od Świdwina do Łobza (27km) znajdują się 4 przeszkody stałe, wymagające przenoszenia kajaków; odcinek uciążliwy, szerokość rzeki 6-8 metrów. Spływy masowe najlepiej rozpoczynać w Łobzie (odległość od stacji PKP i przystanku PKS 1 km - plac obok ośrodka "Polmozbytu"; możliwość wypożyczenia kajaka). Indywidualni turyści mogą bliżej stacji PKP. Z Łobza do Mrzeżyna - 114 kilometrów.

Na dalszym odcinku do ujścia jest jeszcze 6 stałych przeszkód, ponadto występują dodatkowe trudności; zwalone do wody drzewa, nisko zwisające gałęzie, wszystko to jednak czyni rzekę bardzo malowniczą i atrakcyjną dla turystów.

Na odcinku Łobez - Gryfice - 2 jeziora zaporowe (poniżej zapór w Lisowie i Smolęcinie); liczne zakola, urwiste, często trudno dostępne brzegi. Wsie przeważnie oddalone od rzeki. Na odcinku Trzebiatów - Mrzeżyno rzeka płynie leniwie, korytem o szerokości 20 metrów, w pobliżu Mrzeżyna - szerszym. Dno muliste, przy brzegach wysokie trzciny; brak przeszkód stałych.

Spływ należy zakończyć przed mostem w Mrzeżynie, na prawym brzegu rzeki z lewej strony szosy Trzebiatów - Mrzeżyno (pole biwakowe OSiR; koniec szlaku Regi; miejsce zwrotu kajaków). Z Mrzeżyna połączenie PKS z wieloma miejscowościami; do Trzebiatowa (linia PKP Szczecin - Kołobrzeg) - 10 km.

Płynąć można również niektórymi dopływami Regi: Starą Regą (długość szlaku kajakowego 29 kilometrów), Ukleją (40 kilometrów), Mołstową (51 kilometrów) oraz szlakiem Reskiej Węgorzy, a następnie Brzeźnickiej Węgorzy (32 kilometry). Ten ostatni wraz z siecią kanałów i jezior łączy Regę z rzeką Drawą. Szczególnie godna polecenia - jako szlak kajakowy - jest Mołstowa, płynąca przez tereny urozmaicone, zadrzewione, słabo zaludnione, a więc mało zanieczyszczone. Gwarantuje to kontakt z naturą w ciszy i spokoju. Wg międzynarodowej klasyfikacji trudności szlak Regi zalicza się: na odcinku do Gryfic do klasy CL II (trudności znaczne - głazy, kamienie, prąd wśród zarośli i gałęzi, fala niezbyt wielka; wymagane precyzyjne manewrowanie), od Gryfic do ujścia do klasy C LII (trudności niewielkie - kamienie, przenoszenie kajaka, fartuch nie jest konieczny).

Wody Rego należy zaliczyć do II i III klasy, poniżej większych skupisk ludności - do IV klasy.

UWAGA! Biwakowanie na trasie spływu dozwolone jest tylko w wyznaczonych miejscach.