Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
swidwin.prv.pl
Szlak wodny Drawy PDF Drukuj Email
Turystyka - Szlaki wodne

Drawę należy zaliczyć do najpiękniejszych szlaków kajakowych Polski. Trzeba ją poznać koniecznie... pisała przed 50 laty w przewodniku "Drawa, rzeka ziem odzyskanych" Maria Podhorska-Okółów, pierwsza powojenna jej entuzjastka. Kilkakrotnie spływał Drawą ksiądz Karol Wojtyła, obecny papież Jan Paweł II, na którego cześć szlak został nazwany jego imieniem.

Rzeka bierze swój początek w rynnowej dolinie polodowcowej, tzw. Dolinie Pięciu Jezior, położonych pomiędzy Połczynem Zdrojem a Kluczewem. Jest drugim co do wielkości po Gwdzie dopływem Noteci. Przepływa przez byłe województwa koszalińskie, gorzowskie i pilskie.

Drawa ma 185,9 km długości, powierzchnia dorzecza wynosi 3296,1 km2, wypływa z Jeziora Krzywego na wysokości 150 m n.p.m., położonego 7 km na południowy wschód od Połczyna Zdroju. Uchodzi zaś do Noteci poniżej Krzyża, na wysokości 28 m n.p.m. Jej średni spadek wynosi 0,61‰ przepływ 19 m3/s. Na prawie całej swej długości Drawa prowadzi wody czyste.

Rzeka dzieli się wyraźnie na kilka części. W górnym biegu łączy 5 małych malowniczych jezior: Górne, Krąg, Długie, Głębokie i Małe, następnie przepływa przez jeziora: Prosino, Żerdno, Drawsko, Rzepowskie, Krosino, Lubie, Wielkoe i Małe Dębno. Do miejscowości Złocieniec rzeka jest objęta ochroną w ramach Drawskiego Parku Karjobrazowego. Od wypływu z jeziora Lubie do miejscowości Prostynia rzeka płynie przez teren poligonu wojskowego. Dowódca Jednostki Wojskowej 1965 (78-513 Oleszno k/Drawska Pomorskiego) udziela zgody na organizację spływów kajakowych na odcinku od jeziora Lubie do mostu na drodze Drawsko Pomorskie - Kalisz Pomorski.

 

Uwaga! Odcinek rzeki od mostu drogowego na trasie Drawsko Pomorskie - Kalisz Pomorski do miejscowości Prostynia, ze względu na bezpieczeństwo jest całkowicie wyłączony ze wszelkiej działalności turystycznej.

Wyłączony odcinek spływu omijamy przewożąc kajaki drogą lądową przez Kalisz Pomorski. Sprzęt do transportu kajaków można odpłatnie wypożyczyć w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym "Karwice". Zamawiając w Ośrodku przewóz kajaków, można umówić się na ich załadunek w określonym dniu przy moście drogowym na trasie Drawsko Pomorskie - Kalisz Pomorski.

Drawa na odcinku pomiędzy miejscowościami Prostynia i Drawno charakteryzuje się najmniejszym spadkiem, wynoszącym około 0,25‰. Od Drawna do miejscowości Stare Osieczno dolina rzeki jest objęta ochroną Drawskiego Parku Narodowego, a rzeka ma charakter górski. Pływanie na tym odcinku jest dozwolone za zgodą Dyrekcji DPN. Spływ Drawą w granicach parku jest dozwolony w okresie od 20 czerwca do końca lutego, a biwakowanie tylko w wyznaczonych przez DPN miejscach, po wykupieniu pozwolenia. Płatny jest również wjazd samochodem na teren obozowisk. Na ostatnim odcinku do Krzyża, Drawa jest spławną i szeroką rzeką o niewielkim spadku, płynącą prawie do samego ujścia przez Puszczę Drawską.

Pierwsze historyczne wzmianki o rzece pochodzą z XIII wieku. Drawa często stanowiła linię obronną. W XIV wieku wzdłuż jej zachodniego brzegu wybudowano system strażnic zabezpieczających od wschodu Brandenburgię, a podczas drugiej wojny światowej w okolicach Starego Osieczna wykorzystano rzekę do osłony umocnień Wału Pomorskiego. Stara i tajemnicza jest nazwa Drawy. Według językoznawców pochodzi ona od starosłowiańskich słów oznaczających pośpiech, co w kontekście nazwy rzeki dotyczy z pewnością jej rwącego nurtu.

Drawa stanowi bardzo atrakcyjny szlak kajakowy. Jest dostępna dla kajaków od jeziora Żerdno do ujścia koło miejscowości Krzyż. Na całej swej długości nadaje się do organizacji spływów grupowych (letnich). Do spływów zimowych nadaje się jednak tylko odcinek Stare Osieczno - ujście Drawy do Noteci.

Drawa jest szlakiem łatwym, nieco tylko uciążliwym ze względu na drzewa znajdujące się w nurcie rzeki, utrudniające swobodny przepływ oraz bystrza i progi wodne zmuszające do przenoszenia kajaka. Według Regulaminu kajakowych spływów turystycznych PZK, szlak Drawy ze względu na stopień trudności zalicza się do skali ZW C (rzeki o średnim nurcie z częstymi przeszkodami w korycie, w tym kamieniami. Duże zbiorniki wodne z możliwością powstania fali niebezpiecznej dla kajaka). Skala uciążliwości, U II - przeszkody, których pokonanie wymaga wysiadania z kajaka i użycia 10 - 20 % czasu przeznaczonego na przepłynięcie. Średnia odległość między przeszkodami wynosi 15 - 30 km.

Na przebycie całego szlaku Drawy potrzeba 8 - 10 dni. Rzeka ma niepospolite walory krajoznawczo-przyrodnicze, czego dowodem jest jej ochrona na prawie całej długości. Górna część rzeki objęta jest ochroną przez Drawski Park Krajobrazowy, środkowa i dolna zaś przez Drawieński Park Narodowy. Drawa jako szlak kajakowy, była znana w Europie w okresie międzywojennym, a pierwsze spływy po II wojnie światowej odbyły się w 1946 roku. Zmienność krajobrazu powoduje, że Drawa jest szlakiem bardzo malowniczym. Przepływając przez Pojezierze i Równinę Drawską w większości płynie wśród lasów zwanych Puszczą Drawską lub Puszczą nad Drawą. Częste zmiany charakteru rzeki z wąskiej na szeroką, z głębokiej na płytką, z leniwej na bystrą dodają jej specyficznego uroku.

Dla rzeki Pomorza Zachodniego w tym również dla Drawy typowy jest kręty brzeg. Rzeka na całej długości meandruje płynąc głęboką śródleśną doliną lub wśród rozległych podmokłych łąk. Należy wspomnieć, że dla osób interesujących się turystyką przyrodniczą wydawnictwo "Kraj" wydało w 1992 roku przewodnik Pawła Pawlaczyka i Dariusza Łukaszewskiego pt. "Drawą przez Drawieński Park Narodowy". Szczegółowo opisano w nim walory przyrodnicze i przebieg szlaku przez DPN.

Drawa posiada liczne i bogate w wodę dopływy. Zaliczamy do nich Koknę z Rakoniem (prawy), Wilznicę (prawy), Głęboką (prawy), Mąkowarkę (lewy), Słopicę (lewy), Korytnicę (lewy), Płociczną z Cieszynką (lewy), Mierzęcką Strugę z Koczynką (prawy). Niektóre z nich są szlakami kajakowymi o różnej skali trudności. Całkowity zakaz uprawiania turystyki kajakowej obowiązuje na rzece Płocisznej. Od chwili utworzenia Drawieńskiego Parku Narodowego, Płociczna w przeszłości najpiękniejsza i najtrudniejsza rzeka Pomorza Zachodniego, objęta jest ścisłą ochroną rezerwatową ze względu na rozmnażanie się w niej pstrąga, troci i lipienia oraz występowanie na brzegach rzadkich ciepłolubnych gatunków roślin, takich jak: pajęcznica liliowata, wawrzynek wilcze łyko czy też interesującego łęgu jesionowo-olszowego.

Kajaki najlepiej wodować w Czaplinku, w którymś z licznych ośrodków wypoczynkowych nad jeziorem Drawsko. Dogodne połączenia drogowe i kolejowe oraz atrakcyjne położenie czynią z miasta turystyczną stolicę Pojezierza Drawskiego. Czaplinek jest siedzibą Stowarzyszenia Gmin Pojezierza Drawskiego.

Najlepiej spływ zakończyć przy moście we wsi Nowe Bielice, 2,5 kilometra przed ujściem Drawy do Noteci. Od mostu 3 kilometry dostacji kolejowej w Krzyżu, skąd są dogodne połączenia ze Szczecinem, Poznaniem, Piłą i Gorzowem.

Na całej długości szlaku znajdują się cztery stałe miejsca, w których należy przenieść kajaki. Są to:

- zabytkowy młyn we wsi Głęboczek, kajaki przenosimy 30 metrów lewą stroną (165,1 km szlaku)

- pozostałości młyna w Złocieńcu, kajaki przenosimy 50 metrów lewą stroną przez ulicę (156,5 km szlaku)

- elektrownia wodna we wsi Borowo, kajaki przenosimy 150 metrów lewą stroną (89,5 km szlaku)

- Elektrownia Wodna Kamienna, kajaki przenosimy 100 metrów prawą stroną (32 km szlaku).

Ilość przenoszeń okresowych uzależniona jest od umiejętności płynących, poziomu wody i ilości zwalonych drzew znajdujących się w nurcie rzeki.