This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
swidwin.prv.pl
"SZLAK SZWAJCARII POŁCZYŃSKIEJ" - niebieski, 56,8 km PDF Drukuj Email
Turystyka - Szlaki piesze i rowerowe

Trasa szlaku wiedzie przez najpiękniejsze krajobrazowo tereny Pojezierza Drawskiego, dla których ochrony został powołany w roku 1979 Drawski Park Krajobrazowy. Głęboko wcięta dolina górnej Drawy przepływającej przez 5 jezior - Krzywe, Krąg, Długie, Głębokie i Małe, dla urokliwego krajobrazu zwana jest Szwajcarią Połczyńską (rezerwat krajobrazowy "Dolina Pięciu Jezior"). Szlak na odcinku Połczyn Zdrój - Luboradza przejezdny dla każdego roweru. W dalszej części turyści rowerowi mogą mieć trudności szczególnie na ścieżkach wzdłuż jezior.

0,0 Szlak rozpoczyna się przy placu Tysiąclecia obok dworca PKS w Połczynie Zdroju. Tutaj również przez miasto przechodzą znaki czerwonego szlaku Solnego i mają swój początek szlak żółty i czarny. Z placu Tysiąclecia wspólnie ze znakami żółtymi odchodzimy ulicą Wojska Polskiego, następnie podążamy głównym deptakiem - ulicą Grunwaldzką i ulicą Kościuszki do Ulicy Zdrojowej. Skręcamy w lewo mając po prawej park (tu również znaki czerwone i czarne), a następnie w prawo w ulicę Warszawską. Po przejściu 200 metrów skręcamy w lewo pozostawiając idące dalej prosto znaki żółte i przez osiedla mieszkaniowe wychodzimy z miasta szosą w kierunku Ogartówka (Nowe Jaworowo).

3,8 Początkowo wzdłuż ogródków działkowych, następnie przez pola dochodzimy do Ogartówka. We wsi po prawej sklepy, a po lewej w głębi opuszczony, klasyczny dwór z pierwszej połowy XIX wieku. Obok biura PGR rosną dwa dęby szypułkowe o obwodzie 400 centymetrów. Za zabudowaniami PGR XIX-wieczny park krajobrazowy z drzewostanem mieszanym, zaniedbany. Dalej trasa prowadzi drogą asfaltową w kierunku południowym. Mijamy z rzadka rozrzucone zabudowania wsi Ogrodno.

5,2 Po prawej na wzgórzu rośnie okazała, pomnikowa lipa. Tutaj szlak skręca z szosy w lewo w kierunku wschodnim w drogę polną i prowadzi wzdłuż pojedynczych zagród kolonii Popielowo.

6,3 Przy czwartej z kolei zagrodzie rośnie pomnik dąb. Przechodzimy obok kolejnego gospodarstwa, transformatora, mijamy następnie dwie zagrody i przy przydrożnym krzyżu wychodzimy na drogę Popielowo - Czarnkowie, gdzie skręcamy w prawo.

7,7 Idziemy przez pola mijając pojedynczą zagrodę następnie transformator, dalej kolejno dwie zagrody i wchodzimy do lasu. Drogą leśną opuszczamy się do Doliny Pięciu Jezior. Za południowym skrajem jeziora Krzywe wychodzimy na szosę Połczyn Zdrój - Czaplinek skręcamy w lewo. Jesteśmy na terenie rezerwatu krajobrazowego. Wysokości względne porośniętych lasem mieszanym wzgórz, otaczających położone w dolinie jeziora i wijącą się między nimi szosę, sięgają do 50 metrów. Tutaj bierze swój początek rzeka Drawa wpadająca do Noteci koło Krzyża (spławna kajakiem do Czaplinka). Teraz szosa biegnie obok jeziora Krąg mijając je po lewej, a następnie - za przydrożnym parkingiem położone po prawej jeziora Długie.

12,5 Dochodzimy do przystanku PKS i przy leśniczówce skręcamy z asfaltu w lewo w drogę leśną o utwardzonej nawierzchni, dostępny jedynie dla pojazdów ALP. Stąd aż do miejscowości Nowe Koprzywno trasa wiedzie przez tereny leśne. Droga wyprowadza nas stromo pod górę z Doliny Pięciu Jezior. Po przejściu 2,2 kilometra - za skrzyżowaniem z dochodzącą w prawej drogą, mijamy na prawo od szlaku najwyższe wyniesienie w okolicy (222,7 m n.p.m.) ze zniszczoną wieżą.

18,6 Na kolejnym skrzyżowaniu kierujemy się w lewo, następnie przecinamy szosę asfaltową Czarne Wielkie - Brusno. Nawierzchnią wybrukowaną dochodzimy do niewielkiego strumyka, który pokonujemy przejazdem ułożonym z kamieni.

20,9 Mając na wprost drogę dojazdową do leśniczówki Misiołki wychodzimy na drogę utwardzaną żużlem z Chłopowa do Nowego Koprzywna i skręcamy w lewo. Opuszczamy las i drogą wysadzaną okazałymi dębami docieramy do południowego skraju Nowego Koprzywna.

21,9 Dalej podążamy w kierunku północno-wschodnim szosą wiodącą do Barwic. Przez pola docieramy do lasu. Przed mostkiem na Dębnicy schodzimy z szosy w lewo w drogę śródleśną, którą podążamy na północ. Obchodzimy od zachodu zalesioną Zielonogórę (131 m n.p.m.). Z lewej dochodzi droga leśna z Nowego Koprzywna. Mijamy trzy pomnikowe przydrożne dęby (Adam, Ewa i Kain) o obwodach 520, 650 i 400 centymetrów. Przy czteropiennym dębie skręcamy w drogę asfaltową w prawo i przez mostek na Dębnicy (lewobrzeżny dopływ Parsęty) wchodzimy do Luboradzy.

26,9 Z prawej mijamy położony nad niewielkim jeziorem ośrodek zakładów jedwabniczych w Łodzi obejmujący teren dawnego zespołu dworcowo-parkowego. Na uwagę zasługuje modernistyczny dwór z początku XX wieku, w którym rosną m.in. jodły jednobarwne, dęby szypułkowe i czerwone oraz żywotniki. Przy wschodnim ogrodzeniu parku okazały dąb szypułkowy o obwodzie 460 centymetrów. Wieś opuszczamy drogą asfaltową wiodącą przez las w kierunku południowym. Po przejściu 800 metrów do prześwitującego między drzewami jeziora Koprzywno (Dębnica) schodzimy w prawo dróżka, tu dobre miejsce na wypoczynek nad wodą. Z zakrętu odchodzącej w lewo szosy podążamy dalej prosto zarastającą drogą leśną. Odchodzimy łukiem wyraźnie zarysowane wzgórze.

28,8 Wychodzimy z lasu na szosę Barwice - Nowe Koprzywno na skraju Parchlina przy pomnikowym głazie narzutowym, mając po prawej boisko sportowe, naprzeciw zaś sklep spożywczy. Stąd można w lewo dojść do przystanku PKS linii Barwice - Czaplinek. Tam też modernistyczny dwór z początku XX wieku z czterokolumnowym portykiem - obecnie ośrodek kolonijny Poznańskiej Wytwórni Wyrobów Tytoniowych. Niewiele pozostało z dawnego, naturalistycznego parku, zauważyć się daje jedynie lipa drobnolistna (420 centymetrów) i dąb szypułkowy (400 centymetrów). Skręcamy w prawo i szosą wiodącą skrajem pola i dochodzącą z prawej ściany lasu podążamy w kierunku Nowego Koprzywna. Po przejściu 650 metrów, przy pomnikowym dębie, schodzimy z szosy w lewo i przez pola wzdłuż linii drzew i krzewów odchodzimy na południe. Pokonujemy niewielki strumyk, następnie drogą leśną przechodzimy obok ruin młyna wodnego (Dębno). Stąd drogą przez las osiągamy szosę Barwice - Kluczewo przy przystanku PKS. Skręcamy w prawo i przez las dochodzimy do północnego skraju jeziora Dębno.

31,7 Jest to jezioro rynnowe o powierzchni 61 ha i długości 2 kilometrów; maksymalna głębokość - 7 metrów. Ze względu na malownicze położenie w otoczeniu zalesionych i wysokich do 40 metrów brzegów projektowany tu jest rezerwat krajobrazowy. Przy szosie doskonałe miejsce na kąpiel i wypoczynek. Przed jeziorem skręcamy z szosy w lewo i trawersując wschodni, wysoki brzeg podążamy drogą leśną na południe. Przed ponownie dochodzącym z lewej wysokim brzegiem odchodzimy od jeziora na wzniesienie, skręcamy w prawo - na południe i drogą obchodzimy podmokły teren południowego skraju jeziora. Droga ponownie dochodzi do brzegu jeziora, by 250 metrów dalej odejść w kierunku zachodnim, następnie zataczając łuk na południe. Początkowo przez las i dalej przez pola docieramy do miejscowości Uradz.

36,6 Przecinamy drogę Gwiazdowo - Trzemienko przechodząc obok budynków gospodarczych PGR. Przez dawny park krajobrazowy - mając po prawej eklektyczny dwór wybudowany pod koniec XIX wieku na planie litery "L" - wychodzimy ze wsi drogą polną w kierunku południowym. Mijamy dwa kolejne zagajniki i w odległości 1 kilometra od wsi, przed lasem, skręcamy w prawo na zachód.

39,1 Szlak prowadzi przez most na Dębicy do szosy Polne - Chłopowo. Idziemy szosą w prawo 250 metrów, następnie odchodzimy od szosy w lewo drogą polną. Przez mostek na strumyku wchodzimy do lasu. Na skrzyżowaniu kierujemy się w prawo - do wschodniego brzegu jeziora Kołbackiego. Przechodzimy przesmykiem rozdzielającym jezioro na dwie części i wychodzimy na szosę Czaplinek - Brusno na północnym skraju wsi Czarne Wielkie. Wiejską, brukowaną drogą dochodzimy do skrzyżowania z szosą do miejscowości Polne i skręcamy w lewo.

42,5 Stąd do przystanku PKS 100 metrów. Przy przystanku również sklep spożywczy, a także neoromański jednonawowy kościół bez wieży, wybudowany w 1911 roku z kamieni polnych. W otoczeniu kościoła trzy okazałe lipy. Dorodna lipa rośnie również przy domu numer 13. Na rozwidleniu dróg schodzimy z asfaltu w prawo, mijamy ostatnie zabudowania wsi i przez pola, a następnie las sosnowy zarastającą drogą docieramy do szosy Czaplinek - Barwice.

44,4 Przecinamy szosę, przechodzimy obok pojedynczych zabudowań i dalej skrajem lasu, drogą dojazdową do ośrodka wypoczynkowego w Komorzu odchodzimy w kierunku południowo-wschodnim. Za polaną skręcamy w prawo i leśną dróżką wychodzimy na północny brzeg jeziora Komorze. Jest to dość duże (powierzchnia 417 ha) jezioro rynnowe o maksymalnej głębokości 35 metrów, rozciągające się równoleżnikowo na powierzchni 7,4 kilometrów. Brzegiem jeziora wzdłuż dość wysokiego, zalesionego brzegu podążamy na zachód. Poziom wody jeziora sięga 131,7 metrów n.p.m., a najwyższe wzniesienie w tym miejscu - 196,3 metry n.p.m. W zachodnim krańcu jeziora widoczna dość duża Wydrza Wyspa. Osiągamy zachodni, podmokły kraniec jeziora i drogą polną idąc w kierunku południowo-zachodnim wychodzimy na szosę Czaplinek - Barwice na północ od Sikor. Skręcamy w lewo wzdłuż kilku gospodarstw wchodzimy do centrum wsi. Z prawej, za zabudowaniami - widoczne niewielkie jezioro Sikory. Po lewej mijamy kościół neogotycki z 1869 roku bez wieży. Tutaj z prawej dochodzą znaki zielone.

49,7 Dochodzimy do przystanku PKS Sikory obok sklepu spożywczego i skręcamy w lewo. Po obu stronach drogi zabytkowe chałupy z połowy XIX wieku. 200 metrów dalej skręcamy w prawo. Tu znaki zielone prowadzą dalej prosto - obok widocznej ze skrzyżowania okazałej lipy. Na rozwidleniu przed samotną zagrodą skręcamy w prawo, mijamy kolejne gospodarstwo i osiągamy północny skraj śródleśnego jeziora Dołgie Wielkie. Jest to kolejne jezioro rynnowe o powierzchni 44 ha i długości 2,5 kilometrów przy maksymalnej szerokości 350 metrów, o wysokich stosunkowo brzegach. Obok szlaku po lewej na wzniesieniu, 33 metrów powyżej lustra wody, znajduje się podkowiaste grodzisko o wymiarach 60 x 65 metrów, datowane na VIII - IX wiek. Trasa wiedzie dalej na południe wschodnim brzegiem jeziora, następnie wychodzi przez las sosnowy na wzniesienie do drogi leśnej, w którą skręcamy w prawo. Osiągając skraj lasu dochodzimy do skrzyżowania z drogą drukowaną przy przydrożnym krzyżu.

52,9 Stąd w lewo brukiem można dojść do leśniczówki Czaplinek (500 metrów) i dalej do szosy Szczecinek - Czaplinek (700 metrów). Szlak wiedzie drogą żużlową na południe przez pola obok pojedynczej zagrody. Z lewej dochodzą do drogi rozległe sady. Mijamy opuszczone zabudowania (Rowik) i podążając cały czas wzdłuż ogrodzenia zadów drogą polną wychodzimy na skarpę nad jeziorem Natlino. Przed nami widoczne zabudowania Czaplinka z ogródkami działkowymi za jeziorem na pierwszym planie. Droga trawersuje zbocze do misy jeziornej, następnie podchodzi do szosy wlotowej do miasta od strony Szczecinka.

55,5 Skręcamy w prawo. Za skrzyżowaniem z przydrożnym krzyżem z szosą do Łubowa z lewej otwiera się widok na jezioro Czaplino (108 ha, głębokość 23 metry). Dochodzimy do rozwidlenia szos i mając przed sobą cmentarz komunalny kierujemy się w lewo, w aleję 7 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty. Z prawej widoczna zabytkowa część miasta z bryłą wybudowanego na planie krzyża greckiego kościoła z 1829 roku bez wieży. Przechodzimy przez mostek na łączącej jeziora Czaplino i Drawsko Czaplineckiej Strudze i wchodzimy w zwartą zabudowę miejską ulicą Dąbrowskiego. Na pierwszym skrzyżowaniu z ulicy Moniuszki z prawej dochodzą znaki czerwone i zielone. Dochodzimy do placu 3 Marca, za którym znajduje się dworzec PKS.

56,8 Stąd dogodne połączenia lokalne i dalekobieżne. Tu również kończy się znakowany na czerwono Szlak Solny z Kołobrzegu. Dalej można wędrować w kierunku Złocieńca zielonym szlakiem Moreny Czołowej.