This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
swidwin.prv.pl
"SZLAK SPACEROWY WOKÓŁ POŁCZYNA ZDROJU" - żółty, 15,0 km PDF Drukuj Email
Turystyka - Szlaki piesze i rowerowe

Szlak prowadzi poprzecinanymi dolinami niewielkich dopływów Parsęty, wyniesieniami polodowcowymi północnego skraju Pojezierza Drawskiego. Szlak nie jest przejezdny rowerem.

0,0 Początek szlaku na placu Tysiąclecia - obok dworca PKS. Tu również węzeł szlaków: przecinającego miasto szlaku czerwonego, prowadzącego do Czaplinka znaków niebieskich i szlaku czarnego do Złocieńca. Wspólnie ze znakami niebieskimi obchodzimy plac jego południowym skrajem do przelotowej ulicy Wojska Polskiego, w którą skręcamy w prawo. W centrum placu w 1985 roku wzniesiono pomnik poświęcony żołnierzom. Jest to granitowy blok z Godłem i tablicą pamiątkową. Za nim znajduje się oddany w 1984 roku duży hotel "Polanin". Przed domem handlowym ze sgraffitową dekoracją ścian (1983 rok) skręcamy dwukrotnie w lewo i wchodzimy w ulicę Grunwaldzką. Po lewej mijamy zabytkowy budynek szachulcowy z początku XX wieku, następnie neogotycki dom z wieżyczkami w narożach, dalej elektryczną szkołę z czteroboczną wieżyczką zwieńczoną hełmem piramidalnym. Przed szkołą obelisk z popiersiem jej patrona Adama Mickiewicza z 1948 roku. W jednym z budynków po prawej mieści się siedziba oddziału PTTK, dalej poczta neogotycka z wieżyczką i hełmem. Staromiejska zabudowa ulicy zmienia się w ciągłą, a ulica przechodzi w główny deptak handlowy kurortu. Po prawej mijamy w głębi gotycki kościół p.w. NMP z 1343 roku z widocznymi od tej strony trzybocznym prezbiterium. Od zachodu znajduje się wieża czterokondygnacyjna z ośmiobocznym hełmem ostrosłupowym z wimpergami. Wewnątrz zabytki ruchome - neogotycka ambona i chrzcielnica oraz płyta nagrobna zmarłego w 1544 roku Erazma Manteuffla - ostatniego w czasach reformacji katolickiego biskupa tej części Pomorza.

0,8 Przecinamy ulicę 5-go Marca i ulicę Kościuszki, dochodzimy do ulicy Zdrojowej, gdzie skręcamy w lewo. Do końca ulicy towarzyszyć nam będą również znaki czarne i czerwone. Po lewej mijamy siedzibę Dyrekcji "Uzdrowiska Połczyn" (ulica Zdrojowa 6) z klubem dla kuracjuszy "Borowinka". Nazwa kawiarni nawiązuje do wykorzystywania w lecznictwie uzdrowiskowym surowca mineralnego. Drugim takim surowcem są wody mineralne sprzedawane w handlu p.n. "Połczynianka" i "Worowianka". Po prawej rozległy (30 h) park zdrojowy nad Wogrą. Przylegająca do ulicy część jest utrzymana w stylu francuskim z klombami, stawem z fontanną, amfiteatrem i alpinarium. Rośnie tu około 60 gatunków drzew i krzewów, m.in. orzech czarny i szary, skrzydłorzech kaukaski i orzech gorzki. Przy ulicy Zdrojowej położone są również zabytkowe pensjonaty z początku XX wieku (Sanatoria "Poznanianka" i "Irena").

1,7 Dochodzimy do głównej trasy przelotowej (ulica Warszawska) i skręcamy w prawo. 250 metrów dalej w lewo odchodzą znaki niebieskie. Na skraju miasta odchodzimy od szosy polną drogą biegnącą opłotkami, która doprowadza nas do szosy Połczyn Zdrój - Drawsko Pomorskie.

2,1 Skręcamy w lewo i po 100 metrach w prawo w drogę prowadzącą południowym skrajem parku zdrojowego. Dalej szlak wiedzie zarośniętą ścieżką przez zaniedbaną część parku. Opuszczamy się w dolinę Wogry, skręcamy w prawo i schodzimy po schodkach nad rzeczkę. Odchodzimy od Wogry ścieżką przez zarośla wychodząc na drogę asfaltową z Połczyna Zdroju do Międzyborza (ulicą Sobieskiego) i skręcamy w prawo.

2,7 Drogą prowadzą również znaki czerwone i czarne. 50 metrów dalej - przed niewielkim, wpadającym do Wogry potokiem - przechodzimy przez przydrożny rów i słabo zaznaczającą się ścieżką wzdłuż zarośli podążamy na wzniesienie w kierunku północno-zachodnim.

3,5 Wychodzimy na szosę Połczyn Zdrój - Bierzwnica, skręcamy w prawo i zaraz dalej w lewo w drogę polną. Początkowo przez pola, następnie wzdłuż sadu wychodzimy na drogę prowadzącą z Połczyna do Wardynia. Mając naprzeciw kilka nowych domków jednorodzinnych skręcamy w prawo. Do osiedla domków jednorodzinnych wchodzimy ulicą Chrobrego. Mijamy po lewej hurtownię "Galant". Na skrzyżowaniu z ulicą Kołobrzeską skręcamy w lewo (idąc dalej prosto można dojść do centrum) i wzdłuż rzeki Wogry i rzędu willi wychodzimy na szosę wylotową z Połczyna w kierunku północnym (ulica Koszalińska).

5,4 Skręcamy w lewo, pod wzniesienie. Przechodzimy przez tory i 150 metrów za przejazdem skręcamy z szosy w prawo we wcinającą się w przydrożną skarpę drogę polną. Dochodzimy do pojedynczych zabudowań i ścieżką wzdłuż ogrodzenia dochodzimy do kolejnego przejazdu przez tory linii Połczyn Zdrój - Świdwin. Po kładce na strumyku wychodzimy na polną drogę i skręcamy w prawo. Szlak wyprowadza nas na drogę biegnącą z Połczyna Zdroju do Buślar (ulica Młyńska) i skręcamy w lewo.

7,0 Wzdłuż pojedynczych zabudowań dochodzimy do rozwidlenia i kierujemy się w prawo w drogę polną. Skrajem łąk, wzdłuż przydrożnej skarpy docieramy do linii lasu. 150 metrów dalej, na skrzyżowaniu leśnych dróg skręcamy w prawo w kierunku wschodnim.

9,3 Z lasu wychodzimy zarastającą drogą na drogę polną prowadzącą z Połczyna do Ostrego Barda, naprzeciw łąki z pokładami borowiny. Tu z lewej dochodzą znaki czerwone.

9,9 Skręcamy w prawo i dochodzimy do miejscowości Łężek przy zabudowaniach Przedsiębiorstwa "Kabanos". Następnie mijamy zabudowania PGR i nowe wille. W centrum osady krzyż przydrożny. Za osadą trasa obniża się do mostu na Wogrze i ponownie wznosi do pierwszych zabudowań miejskich, przy których skręcamy w lewo.

10,7 Stąd ulicą Traugutta za znakami czerwonymi można dojść do centrum. Podążamy drogą polną na wschód. Na skrzyżowaniu kierujemy się w lewo przez nowe osiedle domków jednorodzinnych. Na następnym skrzyżowaniu skręcamy w prawo na południe i drogą wzdłuż sadów docieramy do torów kolejowych linii Połczyn - Grzmiąca. Przekraczamy tory i wychodzimy na szosę wylotową z Połczyna w kierunku Barwic. Kierujemy się w lewo do centrum.

13,0 Przy stadionie sportowym (także hotel) skręcamy w lewo w ulicę Sportową. Po prawej mijamy Fabrykę Maszyn Spożywczych "Spomasz" i na skraju miejskiej zabudowy skręcamy w prawo w drogę polną prowadzącą wzdłuż ogródków działkowych na zachód. Za ogrodzeniem skręcamy w prawo i wchodzimy do miasta ulicą Mieszka I mijając budynek Szkoły Podstawowej Nr2. wychodzimy ponownie na wylotową ulicę 15-go Grudnia, skręcamy w lewo i zaraz dalej w prawo w ulicę Żmierskiego - wspólnie ze znakami czarnymi i czerwonymi. Po lewej zabudowania połczyńskiego browaru, następnie w budynku z końca XIX wieku Zasadnicza Szkoła Rolnicza. Po prawej mijamy Zakład Mleczarski, a u samego wylotu ulicy po lewej restaurację "Savoy".

15,0 Dochodzimy do dworca PKS zamykając pętlę wokół miasta.