Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
swidwin.prv.pl
"SZLAK SPACEROWY WOKÓŁ POŁCZYNA ZDROJU" - żółty, 15,0 km PDF Drukuj Email
Turystyka - Szlaki piesze i rowerowe

Szlak prowadzi poprzecinanymi dolinami niewielkich dopływów Parsęty, wyniesieniami polodowcowymi północnego skraju Pojezierza Drawskiego. Szlak nie jest przejezdny rowerem.

0,0 Początek szlaku na placu Tysiąclecia - obok dworca PKS. Tu również węzeł szlaków: przecinającego miasto szlaku czerwonego, prowadzącego do Czaplinka znaków niebieskich i szlaku czarnego do Złocieńca. Wspólnie ze znakami niebieskimi obchodzimy plac jego południowym skrajem do przelotowej ulicy Wojska Polskiego, w którą skręcamy w prawo. W centrum placu w 1985 roku wzniesiono pomnik poświęcony żołnierzom. Jest to granitowy blok z Godłem i tablicą pamiątkową. Za nim znajduje się oddany w 1984 roku duży hotel "Polanin". Przed domem handlowym ze sgraffitową dekoracją ścian (1983 rok) skręcamy dwukrotnie w lewo i wchodzimy w ulicę Grunwaldzką. Po lewej mijamy zabytkowy budynek szachulcowy z początku XX wieku, następnie neogotycki dom z wieżyczkami w narożach, dalej elektryczną szkołę z czteroboczną wieżyczką zwieńczoną hełmem piramidalnym. Przed szkołą obelisk z popiersiem jej patrona Adama Mickiewicza z 1948 roku. W jednym z budynków po prawej mieści się siedziba oddziału PTTK, dalej poczta neogotycka z wieżyczką i hełmem. Staromiejska zabudowa ulicy zmienia się w ciągłą, a ulica przechodzi w główny deptak handlowy kurortu. Po prawej mijamy w głębi gotycki kościół p.w. NMP z 1343 roku z widocznymi od tej strony trzybocznym prezbiterium. Od zachodu znajduje się wieża czterokondygnacyjna z ośmiobocznym hełmem ostrosłupowym z wimpergami. Wewnątrz zabytki ruchome - neogotycka ambona i chrzcielnica oraz płyta nagrobna zmarłego w 1544 roku Erazma Manteuffla - ostatniego w czasach reformacji katolickiego biskupa tej części Pomorza.

0,8 Przecinamy ulicę 5-go Marca i ulicę Kościuszki, dochodzimy do ulicy Zdrojowej, gdzie skręcamy w lewo. Do końca ulicy towarzyszyć nam będą również znaki czarne i czerwone. Po lewej mijamy siedzibę Dyrekcji "Uzdrowiska Połczyn" (ulica Zdrojowa 6) z klubem dla kuracjuszy "Borowinka". Nazwa kawiarni nawiązuje do wykorzystywania w lecznictwie uzdrowiskowym surowca mineralnego. Drugim takim surowcem są wody mineralne sprzedawane w handlu p.n. "Połczynianka" i "Worowianka". Po prawej rozległy (30 h) park zdrojowy nad Wogrą. Przylegająca do ulicy część jest utrzymana w stylu francuskim z klombami, stawem z fontanną, amfiteatrem i alpinarium. Rośnie tu około 60 gatunków drzew i krzewów, m.in. orzech czarny i szary, skrzydłorzech kaukaski i orzech gorzki. Przy ulicy Zdrojowej położone są również zabytkowe pensjonaty z początku XX wieku (Sanatoria "Poznanianka" i "Irena").

1,7 Dochodzimy do głównej trasy przelotowej (ulica Warszawska) i skręcamy w prawo. 250 metrów dalej w lewo odchodzą znaki niebieskie. Na skraju miasta odchodzimy od szosy polną drogą biegnącą opłotkami, która doprowadza nas do szosy Połczyn Zdrój - Drawsko Pomorskie.

2,1 Skręcamy w lewo i po 100 metrach w prawo w drogę prowadzącą południowym skrajem parku zdrojowego. Dalej szlak wiedzie zarośniętą ścieżką przez zaniedbaną część parku. Opuszczamy się w dolinę Wogry, skręcamy w prawo i schodzimy po schodkach nad rzeczkę. Odchodzimy od Wogry ścieżką przez zarośla wychodząc na drogę asfaltową z Połczyna Zdroju do Międzyborza (ulicą Sobieskiego) i skręcamy w prawo.

2,7 Drogą prowadzą również znaki czerwone i czarne. 50 metrów dalej - przed niewielkim, wpadającym do Wogry potokiem - przechodzimy przez przydrożny rów i słabo zaznaczającą się ścieżką wzdłuż zarośli podążamy na wzniesienie w kierunku północno-zachodnim.

3,5 Wychodzimy na szosę Połczyn Zdrój - Bierzwnica, skręcamy w prawo i zaraz dalej w lewo w drogę polną. Początkowo przez pola, następnie wzdłuż sadu wychodzimy na drogę prowadzącą z Połczyna do Wardynia. Mając naprzeciw kilka nowych domków jednorodzinnych skręcamy w prawo. Do osiedla domków jednorodzinnych wchodzimy ulicą Chrobrego. Mijamy po lewej hurtownię "Galant". Na skrzyżowaniu z ulicą Kołobrzeską skręcamy w lewo (idąc dalej prosto można dojść do centrum) i wzdłuż rzeki Wogry i rzędu willi wychodzimy na szosę wylotową z Połczyna w kierunku północnym (ulica Koszalińska).

5,4 Skręcamy w lewo, pod wzniesienie. Przechodzimy przez tory i 150 metrów za przejazdem skręcamy z szosy w prawo we wcinającą się w przydrożną skarpę drogę polną. Dochodzimy do pojedynczych zabudowań i ścieżką wzdłuż ogrodzenia dochodzimy do kolejnego przejazdu przez tory linii Połczyn Zdrój - Świdwin. Po kładce na strumyku wychodzimy na polną drogę i skręcamy w prawo. Szlak wyprowadza nas na drogę biegnącą z Połczyna Zdroju do Buślar (ulica Młyńska) i skręcamy w lewo.

7,0 Wzdłuż pojedynczych zabudowań dochodzimy do rozwidlenia i kierujemy się w prawo w drogę polną. Skrajem łąk, wzdłuż przydrożnej skarpy docieramy do linii lasu. 150 metrów dalej, na skrzyżowaniu leśnych dróg skręcamy w prawo w kierunku wschodnim.

9,3 Z lasu wychodzimy zarastającą drogą na drogę polną prowadzącą z Połczyna do Ostrego Barda, naprzeciw łąki z pokładami borowiny. Tu z lewej dochodzą znaki czerwone.

9,9 Skręcamy w prawo i dochodzimy do miejscowości Łężek przy zabudowaniach Przedsiębiorstwa "Kabanos". Następnie mijamy zabudowania PGR i nowe wille. W centrum osady krzyż przydrożny. Za osadą trasa obniża się do mostu na Wogrze i ponownie wznosi do pierwszych zabudowań miejskich, przy których skręcamy w lewo.

10,7 Stąd ulicą Traugutta za znakami czerwonymi można dojść do centrum. Podążamy drogą polną na wschód. Na skrzyżowaniu kierujemy się w lewo przez nowe osiedle domków jednorodzinnych. Na następnym skrzyżowaniu skręcamy w prawo na południe i drogą wzdłuż sadów docieramy do torów kolejowych linii Połczyn - Grzmiąca. Przekraczamy tory i wychodzimy na szosę wylotową z Połczyna w kierunku Barwic. Kierujemy się w lewo do centrum.

13,0 Przy stadionie sportowym (także hotel) skręcamy w lewo w ulicę Sportową. Po prawej mijamy Fabrykę Maszyn Spożywczych "Spomasz" i na skraju miejskiej zabudowy skręcamy w prawo w drogę polną prowadzącą wzdłuż ogródków działkowych na zachód. Za ogrodzeniem skręcamy w prawo i wchodzimy do miasta ulicą Mieszka I mijając budynek Szkoły Podstawowej Nr2. wychodzimy ponownie na wylotową ulicę 15-go Grudnia, skręcamy w lewo i zaraz dalej w prawo w ulicę Żmierskiego - wspólnie ze znakami czarnymi i czerwonymi. Po lewej zabudowania połczyńskiego browaru, następnie w budynku z końca XIX wieku Zasadnicza Szkoła Rolnicza. Po prawej mijamy Zakład Mleczarski, a u samego wylotu ulicy po lewej restaurację "Savoy".

15,0 Dochodzimy do dworca PKS zamykając pętlę wokół miasta.