This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
swidwin.prv.pl
Ścieżka przyrodnicza "Dolina Pięciu Jezior" - słupki z logo ścieżki, tablice informacyjne i przystankowe - 5,0 km PDF Drukuj Email
Turystyka - Szlaki piesze i rowerowe

Ścieżka przyrodnicza "Dolina Pięciu Jezior" zlokalizowana jest w centralnej części Pojezierza Drawskiego, w gminie Połczyn Zdrój.

Początek ścieżki znajduje się przy trasie kołowej Czaplinek - Połczyn Zdrój w odległości około 17 kilometrów od Czaplinka i 11 kilometrów od Połczyna Zdroju.

Bezpośrednio przy tablicy informacyjnej o początku ścieżki znajduje się parking przystosowany dla samochodów osobowych i autokarów. Do początku ścieżki można dotrzeć także autobusem PKS od strony Czaplinka lub Połczyna wysiadając przy przystanku Leśniczówka Czarnkowie.

Teren, na którym zlokalizowana jest ścieżka, wchodzi w skład Drawskiego Parku Krajobrazowego - obszaru odjętego ochroną ze względu na unikalne walory przyrodnicze, kulturowe, historyczne i krajobrazowe tej części Pojezierza Drawskiego.

Teren parku jest całkowicie dostępny dla turystów, zaś o zasadach korzystania z jego walorów informują tablice znajdujące się przy drogach wjazdowych oraz w większych miejscowościach.

Ścieżka przyrodnicza poprowadzona została głównie drogami leśnymi o nawierzchniach ziemnych. Powstała ona w celu udostępnienia turystom jednego z najpiękniejszych pod względem krajobrazowym fragmentów Drawskiego Parku Krajobrazowego. Tworzy go głęboka rynna polodowcowa, na której dnie położonych jest malowniczo pięć niewielkich jezior połączonych rzeką Drawą.

Teren ten ze względu na ogromne bogactwo siedlisk jest miejscem występowania wielu zespołów roślinnych - tak leśnych jak i łąkowych, torfowiskowych i wodnych. Jest także siedliskiem życia wielu zwierząt. Niezwykłe walory Doliny zadecydowały o utworzeniu tu w 1987 roku rezerwatu przyrody.

Ścieżka rozpoczyna się bezpośrednio przy parkingu. Zlokalizowana jest tu tablica informacyjna z mapą przebiegu ścieżki. W razie niepogody uczestnik wycieczki może schronić się pod pobliskim deszczochronem.

Na trasie wycieczki wyznaczono 4 przystanki. W połowie trasy można odwiedzić parking zlokalizowany po przeciwnej stronie drogi asfaltowej. Znajduje się tu zadaszone miejsce wypoczynku oraz WC. Można tu także rozpalić ognisko. Podczas przekraczania ruchliwej drogi Czaplinek - Połczyn należy zachować szczególną ostrożność!

Ścieżka kończy się nad Jeziorem Małym. Przygotowani tu miejsce do odpoczynku oraz spożycia suchego prowiantu.