This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
swidwin.prv.pl
"KOCIOŁ ŚWIDWIŃSKI" - zielony, 63,5 km PDF Drukuj Email
Turystyka - Szlaki piesze i rowerowe

Szlak został wyznaczony w 1983 roku z inicjatywy działaczy ZBOWiD i PTTK w Świdwinie, dla upamiętnienia walk I Armii Wojska Polskiego z okrążonymi na południe od Świdwina oddziałami niemieckimi w dniach 4 - 7 marca 1945 r.

0,000 Szlak rozpoczyna się przed dworcem PKP (obok dworca PKS) na placu Lotników. Na wprost dworca znajduje się Pomnik - Lotników (samolot MIG-17 na postumencie) z napisem "w XXXIII rocznicę LWP - lotnicy miastu, 12.10.1976"). Za postumentem głaz z różowego granitu z tablicą poświęconą poległym żołnierzom polskim i radzieckim. Przechodzimy obok pomnika Lotników i skręcamy w prawo w ulicę 3-go Marca.

0,500 Na rogu znajduje się restauracja "Słowiańska". Dochodzimy do placu Jana Pawła II i skręcamy w lewo w ulicę Połczyńską mijając po lewej stronie budynek Poczty. Po kolejnych 100 metrach skręcamy w prawo w ulicę Kombatantów Polskich (szosa wylotowa w kierunku Gawrońca). Po wyjściu na wzniesienie mijamy po lewej budynki Gimnazjum Publicznego w Świdwinie im. Osadników Wojskowych. W centrum zabudowań szkoły widoczna Izba Pamięci (wybudowana na planie ośmioboku, ściany polichromowane) z ekspozycją dotyczącą osadnictwa na Pomorzu w 1945 roku.

1,100 Za szkołą skręcamy w lewo z szosy w kierunku kotłowni i przed wejściem skręcamy w ścieżkę biegnącą wzdłuż ogrodzenia. Za rogiem skręcamy w lewo, a następnie w prawo w drogę polną, którą dochodzimy do osady Świdwinek II.

3,400 Dochodzimy do szosy asfaltowej (dojazd od Świdwina), w którą skręcamy w prawo. Szosa się tutaj kończy, a szlak prowadzi drogą utwardzoną w lewo, przed niewielkim jeziorem. Mijamy ostatnie zabudowanie osady, następnie idąc przez pola wychodzimy na szosę Świdwin - Gawroniec i skręcamy w lewo.

5,000 Na skrzyżowaniu niewielka kapliczka przydrożna oraz przystanek PKS. Idąc dalej asfaltową szosą dochodzimy do wsi Kluczkowo.

7,450 Mijamy po lewej pomnik (bryła kamienna w formie proporca na postumencie z napisem poświęconym walkom w Kotle Świdwińskim 4 pp 2 DP i 4 pułku czołgów ciężkich - I AWP i datę wyzwolenia Kluczkowa - 6.03.1945), po prawej przystanek PKS (6 par połączeń na dobę) i dalej - również po prawej stronie zabytkowy kościół filialny MB Szkaplerznej neogotycki, murowany z kamienia i cegły, jednonawowy bez wieży, z prezbiterium pięciobocznym.

7,750 Tu schodzimy z asfaltu w lewo - w polną drogę prowadzącą przez ogrodzone pastwiska do samotnej zagrody, przed którą skręcamy w prawo.

8,650 Droga prowadzi dalej do samotnych zabudowań i ruin młyna wodnego. Po dalszych 200 metrach przechodzimy przez strumyk (mostek) i dochodzimy do skraju lasu, gdzie na skrzyżowaniu skręcamy w lewo.

11,350 Drogą tą dochodzimy do wsi Cieszeniewo, wychodzimy na szosę ze Sławy mając po lewej przystanek PKS, po prawej budynek klubo-kawiarni (także sklep). W ścianie klubo-kawiarni wmurowana jest tablica pamiątkowa poświęcona 5 pp II DP 1 AWP, który dnia 7.03.1945 wyzwolił wieś. 50 metrów dalej dochodzimy do skrzyżowania szos, w lewo odchodzi szosa do Suchej (idąc w tym kierunku można dojść do neoromańskiego kościoła z 1859-61), mijamy przydrożną kapliczkę i 50 metrów dalej, na zakręcie, skręcamy z szosy w prawo w polną drogę prowadzącą do pobliskiego lasu (200 metrów). 400 metrów dalej skręcamy w lewo i krętą drogą leśną lub skrajem lasu po 2 kilometrach dochodzimy do zbocza i dalej schodzimy w prawo z wyniesienia dochodząc do skrzyżowania, na którym ostro skręcamy w lewo. Szlak podąża drogą przez podmokłą łąkę na odcinku około 1 kilometra (w tym miejscu mogą mieć kłopoty rowerzyści), a następnie leśną wychodzimy na szosę Świdwin - Gawroniec i skręca w lewo.

16,300 Z tego miejsca aż do Rycerzewka prowadzi szosą asfaltową. Mijamy po lewej wyciąg narciarski i dochodzimy do pierwszych zabudowań wsi Bierzwnica. Mijamy po lewej cmentarz, a po prawej szkołę i dalej kościół Niepokalanego Poczęcia NMP z połowy XIX w. - nawa z kamienia, wieża z cegły przykryta hełmem cebulastym. Przed wejściem na plac przykościelny okazały klon pospolity.

18,050 Mijając po prawie sklep dochodzimy do przestanku PKS Bierzwnica. Stąd w lewo prowadzi szosa na Sławę (idąc w tym kierunku możemy dojść do zespołu pałacowo-parkowego. Na skraju okazały dąb, dalej Cenotaf von Oppenveld z przełomu XIX/XX w. wykonany w formie obeliska z czarnego marmuru. Po prawej pałac neoklasycystyczny z 2 połowy XIX wieku z ryzalitem z zegarem i attyką, w głębi parku nad stawem okazały cyprysik błotny.). Przy przystanku PKS mijamy po prawej pomnik w kształcie jak w Kluczkowie poświęcony I Brygadzie Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, I Brygadzie Kawalerii i XIII pułk. artylerii pancernej I AWP, które 5.03.1945 wyzwoliły miejscowość. Idąc dalej prosto szosą w kierunku Gawrońca mijamy po lewej gorzelnię. W lewo odchodzi szosa do Połczyna Zdroju, na skrzyżowaniu rośnie okazała lipa. Idąc dalej prosto wychodzimy ze wsi i szosą asfaltową podążamy na południe, by po 5 kilometrach dojść do wsi Rycerzewko.

23,000 Za przystankiem PKS dochodzi do skrzyżowania z przydrożna kapliczka z NMP, skąd szosa prowadzi do Gawrońca odchodzi w lewo. Mijamy z prawej osiedle mieszkaniowe, a z lewej zabudowania gospodarcze PGR i udajemy się brukowaną drogą prosto w kierunku wsi Kaplice. 300 metrów za skrzyżowaniem na rozwidleniu dróg schodzimy z bruku w prawo, by po 1,5 osiągnąć skraj lasu.

25,050 Idąc dalej leśną drogą mijamy z prawej strony jezioro Kłęckie (w tym miejscu doskonałe miejsce biwakowe).

25,650 Po dalszych 600 metrach mijamy pojedyncze zagrody wsi Donatowo. 2 kilometry dalej skręcamy dwukrotnie w prawo i dalej podążamy w kierunku zachodnim. Po przejściu około 1 kilometra przez las mijamy po lewej stronie poniemiecki kamienny drogowskaz z napisem "Klensnig 1 km, Morlengand 3 km". Droga prowadzi łukiem w lewo, a na skrzyżowaniu dalej w prawo.

29,550 Po przejściu około 1 kilometra mijamy leśniczówkę Klęcko. Od tego miejsca drogą o nawierzchni żużlowej, a następnie brukiem dochodzimy do szosy Świdwin - Łabędzie na jej zakręcie skręcamy w lewo w kierunku zachodnim. Mijamy pojedyncze zabudowania wsi Karsibór, następnie przystanek PKS Karsibór, przy którym - po prawej stronie szosy znajduje się kolejny pomnik poświęcony walkom z jednostkami niemieckimi okrążonymi w Kotle Świdwińskim. Pomnik poświęcony jest 3 pp 1 DP I AWP, który 6.03.1945 wyzwolił wieś. Dalej po prawej mijamy przydrożną kapliczkę. Idąc dalej szosą dochodzimy do ruin mleczarni (po lewej) i skrzyżowanie dróg z krzyżem przydrożnym. W tym miejscu szlak skręca z szosy w prawo i przez pola prowadzi w kierunku północno-zachodnim mijając po drodze pojedyncze gospodarstwa rolne kolonii Łabędzie. Po przejściu około 4 kilometrów wychodzimy nad jez. Więcław.

38,100 Idąc dalej polną drogą wychodzimy na szosę Drawsko - Świdwin we wsi Więcław i skręcamy w prawo przy przystanku PKS. Idąc w lewo można dojść do neoromańskiego kościoła z 2 połowy XIX wieku z półkolistą absydą i kwadratową wieżą przykrytą hełmem namiotowym z latarnią. Stąd aż do Rzepczyna szlak prowadzi asfaltowymi szosami. Szosą biegnącą wśród pól podążamy w kierunku północnym do miejscowości Brzeźno (siedziba Gminy).

41,150 Po prawej mijamy osiedle mieszkaniowe i na skrzyżowaniu - przy mleczarni i Ośrodku Kultury skręcamy w prawo do Rzepczyna. (Idąc dalej prosto mijamy po prawej przystanek PKS, Ośrodek Zdrowia, Szkołę Podstawową, nowy kościół; po lewej ciąg sklepów, Urząd Gminy i Policja). Po prawej mijamy siedzibę Dyrekcji Przedsiębiorstwa Rolnego i gorzelnię, po lewej południowy skraj jeziora Brzeźno. Dalej mijamy zabudowania PGR, następnie plac sportowy. Po przejściu przez niewielki strumyk osiągamy pierwsze zabudowania wsi Rzepczyno. Tutaj nawierzchnia asfaltowa przechodzi w brukowaną. Po prawej mijamy gniazdo bocianie, po lewej opuszczony pałac z 2 połowy XIX wieku z kwadratową wieżą w części południowo-wschodniej otoczony parkiem krajobrazowym. Za pałacem niewielki kościół późnogotycki z XVII wieku bez wieży i prezbiterium, z wolno stojącą dzwonnicą drewnianą o konstrukcji krosnowej (połowa XIX wieku). Przed kościołem pomnik poległych mieszkańców wsi w I wojnie światowej (nazwiska i daty śmierci) w formie czworobocznego obeliska z płytami z czarnego marmuru. Za kościołem mijamy sklep i wychodzimy na skrzyżowanie z szosą Świdwin - Karsibór (w lewo widoczny przystanek PKS - 4 pary połączeń). Idziemy dalej prosto i między zabudowaniami wychodzimy na polną drogę wiodącą w kierunku wschodnim.

44,750 Mijamy zabudowania Kolonii Rzepczyno, a następnie osady Grądzkie, gdzie skręcamy w lewo w drogę brukowaną, a następnie (250 metrów) w prawo.

47,600 Drogą polną wychodzimy na drogę brukowaną we wsi Przyrzecze i skręcamy w nią w lewo. Naprzeciw znajduje się pomnik poświęcony walkom z X Korpusem SS 1 komp. 1 pp 2 DP I AWP, podczas których poległ śmiercią bohatera jej dowódca ppor. Adam Stefański. Idziemy przez wieś w kierunku północnym, po przejściu około 1 kilometra nawierzchnia przechodzi w asfaltową. Po wyjściu ze wsi idziemy szosą w kierunku Świdwina przez las, po wyjściu z lasu skręcamy z szosy w lewo w polną drogę, którą dochodzimy idąc skrajem lasu do ruin PGR Wierzbnica, gdzie skręcamy w lewo. Po przejściu 500 metrów za wysypiskiem śmieci skręcamy w prawo. Dalej - po przejściu kolejnych 600 metrów skręcamy w lewo i 100 metrów dalej w prawo, drogą śródleśną dochodzimy do osady Mulite (Barwinek).

53,900 Przed zagrodą skręcamy w prawo i idąc wzdłuż ogrodzenia podążamy przez skrzyżowanie na wprost początkowo skrajem, a następnie przez las. Po wyjściu z lasu przez łąki i pola podążamy do wsi Chomętowo.

56,500 Skręcamy w lewo w drogę brukowaną i przechodzimy przez osadę mijając okazałe zabudowania gospodarcze z początków XIX wieku. Najstarsze dwie chałupy numer 5 i 15 pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku. 500 metrów od skrzyżowania - na rozwidleniu skręcamy w lewo i po przejściu przez niewielki strumyk - ponownie w lewo. Drogą utwardzoną przez pola dochodzimy do wsi Koszanowo.

58,900 Wychodzimy na szosę Świdwin - Rzepczyno mijając naprzeciw piękny dom wiejski z krytym gankiem i skręcamy w prawo w kierunku Świdwina. Mijamy po prawej sklep, przystanek PKS, a za nim zabytkowy dwór z przełomu XIX i XX wieku położony obok zabudowań SKR. Po lewej poczta. Wychodząc ze wsi szosą asfaltową w kierunku północnym mijamy pojedyncze gospodarstwa rolne i zagrody.

62,150 Osiągamy skraj miasta Świdwin w miejscu, gdzie z lewej dochodzimy szosą z Drawska. Wchodzimy w ulicę Drawską. Z prawej strony mijamy park miejski z 2 połowy XIX wieku o charakterze krajobrazowym z roślinnością rodzimą. Z ulicy Drawskiej skręcamy w ulicę Wojska Polskiego i nią dochodzimy do Placu Konstytucji 3-go Maja.

63,350 W centralnym punkcie placu - przed budynkiem Urzędu Miejskiego - znajduje się okazały pomnik Poległym i Pomordowanym Żołnierzom i Ofiarom Faszyzmu i Stalinizmu. Po prawej widoczna masywna bryła kościoła gotyckiego z 1338 roku pod wezwaniem M.B.N.P., bazylikowego, nawy boczne i ambit z XV w. Od zachodu nad nawą 4-kondygnacyjna wieża zwieńczona hełmem piramidalnym, od wschodu nad nawą sygnaturka z latarnią. Wewnątrz sklepienie gwiaździste; zabytki ruchome; obraz M.B.N.P. i granitowa kropielnica z XV wieku.). W głębi ulicy prawo skos widoczna gotycka (1475) murowana Brama Kamienna o trzech kondygnacjach, z przejazdem ostrołukowym.

63,500 Szlak prowadzi w lewo skos przez skwer do widocznego na wyniesieniu zamku rodziny Wedlów, początkowo gotycki z pierwszej połowy XIV wieku, następnie wielokrotnie przebudowywany, obecnie siedziba instytucji kulturalnych. Zamek wybudowano na planie litery L ze skrzydłem od wschodu, w narożniku pn.-zach. Pięciokondygnacyjna wieża z hełmem stożkowym. Tutaj kończy się szlak pieszy i rowerowy.