This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
swidwin.prv.pl
Świdwińskie zakony cz. 9 PDF Drukuj Email
Świdwin - Zakony

Opis pochodzi z gazety powiatowej "TYGODNIK ŚWIDWIŃSKI".


Po śmierci w styczniu 1626 roku świdwińskiego komtura Wediego Reimara von Puttlitza, którego zwłoki złozono w krypcie naszej mariackiej świątyni, nowym komturem został Georg von Winterfeld. Uroczystego wprowadzenia na urząd 17 lutego 1626 roku dokonali "panowie z Izby" Nikolaus Schubert i dr Osterode, a kanclerz Izby dr Colhusen tydzień później wprowadzenie to potwierdził. Jednocześnie zmieniono obowiązująca dotychczas zasadę i wprowadzono regułę, że mianowany przez mistrza zakonu komtur joannicki musi prosić księcia o nominację na starostę, i następnie jest obsadzany na urzędzie przez rząd Nowej Marchii i zaprzysiężony przez Wielkiego Mistrza. Rządy Winterfelda na świdwińskim zamku nie trwały długo, bo już w końcu 1630 roku, kiedy Szwedzi zajęli Świdwin, komtur wraz z częścią braci zbiegł do Polski, do Czaplinka, gdzie przebywali do 1650 roku. Po zawarciu pokoju westfalskiego w październiku 1648 roku joannici odzyskali swoją własność, ale w stanie totalnego zniszczenia. W mieście ocalało jedynie 30 domostw i tyle samo rodzin. Większość mieszkańców ratując się przed śmiercią i głodem zbiegła do Polski. Jeszcze w 1638 roku przełożony sądu świdwińskiego Martin Weber donosił przebywającemu na wygnaniu komturowi, że "komturia została zrujnowana do podstaw. Na folwarkach nie ma owiec ani bydła, nie obsiano ozimin, wsie opustoszały". 11 maja 1657 roku umiera komtur Georg von Winterfed. Rok później komturem zostaje wybrany radca wojenny, generał major Bogislaw von Schewenn, rządy swe sprawuje do 1678 roku, jego następcą zostaje Heinrich von Flemming. Miasto jest zadłużone w wysokości 2228 talarów. Książę żąda raportów o stanie miasta, zapasach pożywienia i dlaczego miasto wpadło w takie tarapaty i sposoby jakie podjęto, by ten stan zmienić. Komtur ściąga zaległe długi i podatki. Między innymi w 1685 roku żąda od pana von Briesen z Brzeżna zapłaty 124 talarów zaległych odsetek. Komtur a zarazem starosta popada w konflikt z radą miejską, gdyż ten wbrew obowiązującym zasadom "obsadza kościół różnymi diakonami" Heinrich von Flemming umiera w 1706 roku, nowym komturem i starostą zostaje pruski, tajny radca prawny Hans von Flemming. W kronikach miasta odnotowano, że był on "dobroczyńca biednych i ufundował kasę spadkową". Po jego śmierci 9 maja 1711 roku urząd starosty i komtura objęli wspólnie hrabia Filip Ludwig von Erpach i Espert von Bodelschwing. W 1716 roku wybucha spór pomiędzy komturią a magistratem i gminą świdwińską z powodu kopania torfu przez chłopów ze Smardzka na gruntach miejskich. W 1720 roku umiera komtur Filip Ludwig Erpach a w 1736 roku komtur Eisbert von Bodelschwingh. Komturię pospołu obejmują Aleksander hrabia von Wattensleben i Fryderyk Wilhelm von Kalkstein.


Autor tekstu Zbigniew Czajkowski