This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
swidwin.prv.pl
Świdwińskie zakony cz. 8 PDF Drukuj Email
Świdwin - Zakony

Opis pochodzi z gazety powiatowej "TYGODNIK ŚWIDWIŃSKI".


Przez 268 lat rycerski zakon szpitalny joanitów był obecny w historii naszego miasta i ziemi świdwińskiej. Zakon w państwie Hohenzolerów miał pozycję uprzywilejowaną, świadczy o tym choćby fakt, że pomimo posiadania dużej ilości dóbr nie został w okresie Reformacji sekularyzowany. Komandorowie joaniccy (odpowiednicy krzyżackich komturów) których łącznie było w przeciągu tych lat około 15, pełnili początkowo również funkcję land wójta świdwińsko-drawskiego. Pochodzili ze znanych i starych rodów szlacheckich głównie niemieckich. Pierwszym komandorem został Melchior von Barfus w czerwcu 1540 roku. W roku tym margrabia Johannan wymienia z Zakonem komturstwo w Chwaszcząd na urząd w Świdwinie. W lipcu 1542 roku nowy komtur poślubia miejscową szlachciankę Esther von Damitz i powierza urząd sołtysa we wsi Wiecław Paulowi Beneckie. Komtur Barfuss umiera prawdopodobnie w 1545 roku. Następcą Barfusa zostaje Franz von Neumann syn burmistrza z Sagan, w latach 1537-1542 rektor szkoły w Cassen potem tajny sekretarz margrabiego Johanna i kanclerz urzędu w Kostrzynie. "Zasłużył on się wiele dla miasta Świdwin, zagospodarował wiele opuszczonych miejsc, służył pomocą biednym ludziom, na wieczność upamiętnił się dla Świdwina" Tak pisze o nim Zechlin w swojej kronice. Niestety tak zasłużony dla miasta człowiek popadł w niełaskę u margrabiego Johanna i zmarł na banicji w Pradze w 1552 roku, ponadto margrabia ustanawia w testamencie Neumanna opiekunem prawnym swoich niepełnoletnich dzieci. Mianuje sołtysami w Białym Zdroju Michaela Zibellana i w Ciechnowie Augustiana Schimmelpfeningka. Ponadto 1555 roku zaprowadza ład w kasie kościelnej, szpitalnej i ratusza. W 1564 roku umiera przełożony Zakonu Joanitów Thomas Runge, na jego zastępcę zostaje wybrany świdwiński komtur Franz Neumann. Po Neumanannie komturem i starostą świdwińskim zostaje w 1569 roku Georg von Wedel. Był on miejscowym szlachcicem, których w tym okresie było 12. Od 1579 roku tytuł starosty Nowej Marchii przysługuje każdemu konturowi świdwińskiemu. 3 października 1579 roku umiera Georg von Wedel, jego następcą zostaje Dietlow von Winterfeld. Nominacja nowego komtura i starosty odbywa się jednocześnie z powołaniem nowej rady miejskiej. Dietlof von Winterfeld pełnił urząd do 1611 roku. Jego następcą zostaje Wediego Reimar vin Puttlitz Nowy komtur zaprowadza porządek finansowy w mieście, zmusza zarządcę domu Kartuzów do wpłaty zaległych podatków kasie miejskiej, obsadza wakujące stanowiska proboszczów. Starosta i zarazem komtur świdwiński von Puttlitz umiera 21 stycznia 1626 roku. Jego zwłoki zostają uroczyście złożone w podziemnej krypcie mariackiego kościoła 3 maja tego samego roku.


Autor tekstu Zbigniew Czajkowski