Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
swidwin.prv.pl
Świdwin w bezpośredniej własności Hohenzollernów 1455 - 1499 PDF Drukuj Email
Świdwin - Historia

Opis pochodzi z miesięcznika samorządów miasta Świdwin i gminy Świdwin "GAZETA ŚWIDWIŃSKA".


1455 - 25 września - Książę Fryderyk potwierdza na prośbę miasta Świdwina wszystkie ich prawa i przywileje.

1455 - 8 i 14 października - z 2 pism braci zakonnych w Świdwinie wynika, że w połowie października na zamku w Świdwinie przebywała jeszcze pewna niewielka liczba krzyżaków, którzy potem w imieniu księcia przekazani zostai biskupowi Łeby.

1455 - 24 października - w drodze powrotnej z Prus, Frydery II odwiedził Świdwin.

1455 - 14 listopada - Köln nad Szprewą- Książę Fryderyk i jego brat ogłaszają, że Wielki Mistrz zakonu niemieckiego sprzedał im Nową Marchię w zamian za świadczoną pomoc wojenną, wraz z zamkami i miastami: Świdwin i Drezdenko (Dresen) z zastrzeżeniem odkupu po śmierci księcia za 100.000 reńskich dukatów guldenów.

1456 - 22 sierpnia - Zamek Świdwin - Książę Fryderyk II zakłada (powołuje) w Świdwinie starostwo i przekazuje je Dionüsemu von der Osten, który jako pensję otrzymał połowę wszystkich wpływów z sąsiedztwa, rent i opłat handlowych w Świdwinie i Drawsku (Dramburg), a do tego jeszcze 50 marek Świdwińskich fenigów, które to wypłaci mu w Świdwinie książęcy poborca podatkowy. Z tego musi on opłacić czeladź na zamku, utrzymywać poborcy konia oraz zapewnić utrzymanie proboszczowi na zamku.

1456 - 17 września - Mew (?) Wielki Mistrz von Erlichhausen przekazuje Fryderykowi II Ziemię Świdwińską i Drawską dziedzicznie.

1457 - 7 lipca - Köln nad Szprewą (?) - Fryderyk II obsadza wójta w Świdwinie Dionusa von der Osten także na urzędzie wójtowskim w miastach: Choszczno (Arnswalde), Drawsko (Dramburg), Neuwedel, Ińsko (Norenberg) i Recz (Reetz). Za to otrzymać ma rocznie od pana von der Orbede z Choszczna (Answalde) 20 kop groszy, 4 miarki słodu (około 56 hektolitrów) i 2 miarki (28 hektolitrów) żyta, także połowę z opłat sądowych.

1457 - 15 sierpnia - Fryderyk II przybywa do Świdwina i czyni rycerza Spat wójtem w Świdwinie i namiestnikiem Nowej Marchii.

1457 - 17 sierpnia - Köln nad Szprewą - Książę Fryderyk zakłada fundację bractwa charytatywnego we Frankfurcie. Bractwo (o nazwie Kaland) prezentował Dionysio von der Osten - adwokat dyplomowany w Świdwinie.

1457 - 22 sierpnia - Drawsko Pom. (Dramburg) Książę Fryderyk przydziela Kartuzom w Świdwinie otrzymaną od Otto von der Marwitz subwencję, a po jego śmierci roczne odsetki i rentę ze swojej wsi Hon-walde (?) w wysokości 20 marek (finkenaugen).

1460 - 5 listopada - Kostrzyń (Kustrin) - Książę Fryderyk potwierdza posiadłości Kartuzów w Świdwinie i zezwala im na zakończenie budowy (klasztoru) pod obietnicę jego i jego potomków.

1462 - Przybył do Świdwina margrabia Albrecht i odbył tu rozmowę z burmistrzem Kołobrzegu (Kolberg) Peterem Schlieff.

1463 - 25 września - Köln nad Szprewą - Książę Fryderyk mianuje Jacoba von Polenz swoim wójtem w Świdwinie i Drawsku (Dramburg), miał on otrzymać połowę wszystkich opłat sądowych, czynszów i podwyżek, rent w młynach i miastach i wsiach, jak również sad chmielowy w Świdwinie, wszystkie dziesięciny mięsa, kury, gospodarkę rybacką i owczarstwo. W zamian za to musiał on utrzymywać czeladź na zamku, a w czasie 10 - 12 nocy jakie margrabia spędzał każdego roku w Świdwinie, zaopatrzyć jego stajnie w obroka a do kuchni morgrabiego dostarczyć niezbędne ryby. Jakob von Polenz zastrzegł sobie: l) - wypłata 300 reńskich guldenów przy zamążpójściu każdej z jego córek, 2) - dla swojej żony w przypadku jego śmierci 36 buszli zboża i mieszkanie w mieście na dożywocie, 3) - dla siebie i swoich spadkobierców sumę 4500 guldenów, 4) - przed wyplatą tej sumy nie obejmie on urzędu wójta.

1466 - 21 stycznia - Przy układzie zawartym w Myśliborzu (Soldin) między księciem Branderburgii i książętami Pomorza obecni byli Jacoh von Polenz i Reimar Lebbun - burmistrz Świdwina.

1466 - Kilku świdwińskich szlachciców pod wodzą Petera von Scharns napadło na przygraniczne probostwo i zabrało biskupowi Hennigowi 24 konie.

1466 - 31 grudnia - Chojna (Konigsberg) - Margrabia Fryderyk II uzgadnia, poprzez Lorenza Molbacha i wójta w Świdwinie, umowę o służbę z wysłannikiem polskich oddziałów zaciężnych.

1467 - 11 listopada - Nikolaus Borwegh donosi Księciu o czynach gwałtu polskich wojsk zaciężnych w Nowej Marchii i zapytuje, czy po przybyciu księcia ma się skierować do Świdwina i Drawska (Dramburg).

1467 - Instrukcje księcia wydana dla Petera Molnera w sprawie rokowań z Henningiem von Wedel, wojskami zaciężnymi. Tutz w sprawie pomorskiej (wydarzeń). "Nasz wójt Świdwiński Jakob von Polenz był krótko gościem u Tutza".

1467 - 24 marca - Wedlowie akceptują pisemne wypowiedzenie wojny, jakie wysłał w imieniu księcia wójt Świdwiński przeciwko Tutzowi.

1467 - 10 kwiecień - Książę Fryderyk II czyni Heinricha Borka namiestnikiem ziemi nad Odrą: wójt Świdwiński miał mu zapewnić karmę i chleb.

1467 - 9 czerwca - biskup Werner von Schwerin melduje o zawarciu pokoju 27 stycznia 1466 w Myśliborzu (Soldin) między Branderburgią i Pomorzem w obecności zainteresowanych książąt. Wśród świadków Jacob von Polenstsche.

1468 - W skardze Fryderyka II z powodu sporu między Pomorzem i Branderburgią wymienia się międzyinnymi to, że Pomorzanie użalali się na wydany zakaz wywozu przez margrabiego.

1468 - 10 stycznia - Georgius Becker - pleban w Świdwinie oficjalnym przedstawicielem biskupa w Kamieniu Pomorskim (Commin) na dystrykt Świdwin, Łobez (Labenz), Resko (Regenwatde) i Strzemiele (Strammel).

1469 - Hermann Muller daje kościołowi 400 marek, podobnie Hans Wilig ofiarował 125 marek na dotację do ołtarza, do mszy porannej, a Heinrich Muller wraz z małżonką podarował włókę ziemi.

1469 - 15 lipca - Opiewana w pieśniach zwycięska bitwa świdwińskich mieszczan i rycerzy z mieszkańcami Białogardu (Belgard) pod Sławą (Schlage). W świdwińskich annałach podaje się, że bitwa została wywołana przez zajęcie krowy przez mieszkającego na ziemi białogardzkiej chłopa. W rzeczywistości potem były ustawiczne niepokoje i walki między Branderburgią a Pomorzem. Przywódcą świdwinian był Christoph von Polentzke, syn namiestnika, a przywódcą białogardzian Kasten von Wopersnow. Kroniki podają, że świdwinianie wzięli 100 jeńców. Jeńcy wraz z 50 wozami pełnymi sprzętu wojennego przyprowadzeni zostali do Świdwina i wtrąceni do wieży. Ci którzy nie mogli się wykupić, musieli głodować. Zabrana bialogardzianom flaga zawisła na kościele (spłonęła w 1689 roku).

1470 - Ponieważ Pomorzanie napadli na Nową Marchię i splądrowali klasztor w Mironieach, woj. gorzowskie (Himmelstad) wójt Świdwiński Jakob von Polentzk i inni najechał (w rewanżu) pomorski klasztor Manenthron, a obecnych tu po części pozakłuwal, a po części wziął do niewoli. Za to został wyklęty przez kilku duchownych.

1470 - 20 czerwca - Werner Pful, wójt w Kostrzynie (Kustrin) i Jakob von Polentzk wójt Świdwina i Drawska (Dramburg) złożyli przy obejmowaniu swojego urzędu przysięgę Księciu Albrechtowi.

1470 - 26 lipca i 15 sierpnia - Książę Albrecht potwierdza w dwóch źródłach przywileje miasta, jego posiadłości ze 164 włókami ziemi, łąkami, lasami, wodami i rybactwem. Pozostawia miastu połowę wpływów z sadownictwa miejskiego ze względu na doznane szkody w wojnie z Pomorzem. Dotychczas miasto otrzymywało tylko 1/3 tych wpływów.

1471 - Peter von Scharn otrzymuje w lenno wieś Krosino (Grossin) należące dotychczas do Wolfa Zabel.

1471 - Nad podziw łagodna pogoda - latem olbrzymi upał. W lutym kwitła większość kwiatów, a żniwa zakończono już pod koniec czerwca.

1471 - 2 lipca - Coln nad Szprewą - Morgrabia Johann przyjmuje na służbę 81 żołnierzy zaciężnych pod wodzą Caspara Carusa i Hanza Otlendorfa i wyznacza ich do strzeżenia miast i zamków w Świdwinie i Drawsku (Dramburg).

1472 - 5 kwietnia - Jakob von Polentzk wójt świdwiński pokwitowuje księciu Albrechtowi odbiór 380 guldenów, które książę był mu winien za świadczenia i szkody wojenne.

1472 - 3 października - Coln nad Szprewą - Książę Albrecht mianuje dotychczasowego wójta w Świdwinie, Jakoba von Polentzk, namiestnikiem Nowej Marchii z siedzibą w Choszcznie (Arnswalde). Jego dochody miały być ściągane z wójtostwa Świdwin i Drawsko (Dramburg), a jego syn miał być jego następcą.

1473 - Wdowa po Heinrichu Hohenhausen zapisuje w testamencie Kościołowi 2 włóki.

1473 - 17 marca - na Gertrudy zakwitły wcześnie drzewa i nastąpiły wielkie upały. Prawie całkowicie wyschnięte zbożna dały niewielki plon.

1474 - 22 października - Choszczno (Arnswalde) - Jakobson Polentzke, namiestnik Nowej Marchii i wójt w Świdwinie poświadcza, że Erich Prechel zrezygnował z wszystkich roszczeń odnośnie wsi Schwakenwalde (?) w stosunku do klasztoru w Bierzwniku (Marienwalde).

1475 - zmarł Jakob von Polentzk - zastąpił go Christoph von Polentzk, zwycięzca bitwy (o krowę) z mieszkańcami Białogardu (Belgard).

1475 - Christoph von Polentzk polecił dla upamiętnienia swojego ojca rozbudować piękną kaplicę w kościele farnym oraz przekazał na upiększenie ufundowanego przez ojca ołtarza 300 reńskich guldenów. Ponadto, poza miastem, nad jeziorem Bukowiec - Dobra Rycerskie (Doberitz) pobudował kaplicę, która leżała od miasta tak daleko jak Góra Kalwarii od Jerozolimy.

1476 - 24 kwietnia - Coln nad Szprewą - Książę Albrecht przepisuje Christopherowi von Polentzk zagwarantowany jego ojcu dług w wysokości 800 reńskich guldenów na Świdwin i Drawsko (Dramburg) i dopisuje do wcześniejszych 4500 guldenów jakie były zapisane na Świdwin i Drawsko (Dramburg).

1478 - Peter Halbfridder, burmistrz i jego małżonka Luitgard, z domu Santz, zapisuje w testamencie klasztorowi Kartuzów 200 marek, a wszystkie inne swoje dobra kościołowi farnemu.

1478 - Wskutek pomorskiej wojny zauważa się, że dopóki Świdwin i Nowa Marchia znajdują się pod dobrą pieczą starosty, łatwo będzie pokonać Pomorzan.

1479 - na zjeździe panów w Berlinie ugodzono, że z powodu wojny pomorskiej Świdwin musi wystawić 100 koni, tyleż samo Choszczno (Arnswelde) i Chojna (Königsberg).

1479 - W sprawie szkód jakie wyrządziła wojna między Brandenburgią i Pomorzem wymienia się między innymi "w starostwie Świdwin zostały spalone przez Pomorzan wsie: Kłodzino (Klötzin), Dołganów (Dolgenow) i Więcław (Venclaffshagen)".

1481 - 2 luty - Myślibórz (Soldin) - Rycerz Christoph von Poletzk - starosta Nowej Marchii, wójt Świdwina i Drawska (Dramburg) rozstrzyga spór między fundacją katedry a miastem.

1481 - Ciaus Mediske podarowuje razem ze swoją małżonką kościołowi farnemu warząchiew do warzenia piwa.

1481 - Hans Bussce z małżonką otrzymuje przyzwolenie, aby wszystkie swoje dobra, ruchome i nieruchome oddać kościołowi w Świdwinie.

1482 - 19 czerwca - Soldin - Rycerz Christoph von Polentzk rozstrzyga spór Miasta Choszczno (Soldin) o Potok (Papen).

1483 - 14 grudnia - margrabia Johann potwierdza sukcesję miasta Świdwin w połowie wpływów z sądownictwa w mieście.

1486 - 10 luty - Rugenwalde (?) - Książę Bogusław X wyznacza w lenno swojemu radcy Peterowi Kleist wykupione przez Wupersnowa Kleista do Świdwina majątki lenne: 1/8 Radawka (Raddatza), 1/4 Klingbeck i (Dallenthin).

1486 - Johann - margrabia Brandenburgii potwierdza posiadanie przez miasto 164 włók i zezwala miastu na czas nieokreślony na pobieranie połowy wpływów z sądownictwa w mieście.

1486 - 4 czerwca - margrabia Johann wypożycza swojemu radcy i staroście w Nowej Marchii rycerzowi Christophowi von Polentz wieś Więcław (Venzlaffshagen) wraz z młynem i jeziorem z prawem łowienia węgorza, jak też połowę lasu zwanego Klęckim (Klanzig).

1487 - Książe Johann oddaje w lenno Joachimowi Liebenthal ze Świdwina połowę wsi Słonowice (Schlönwitz) i Łabędzie (Labenz).

1488 - W dniu dziewicy Apollonii, po raz pierwszy w Nowej Marchii Branderburskiej przyznano księciu na 7 lat podatek (?) od osób duchownych i świeckich.

1488 - 4 listopada - margrabia Johann oddaje w lenno braciom i kuzynom Johannów Michelowi i Ciausowi Wuppersnow do wspólnego władania wieś Oparzno (Wopersnow) i udział we wsi Łąkowo (Lankow).

1490 - 11 listopada - Chojna (Königsberg) - Christoph von Polentz poświadcza radzie miasta Chojna (Königsberg) - otrzymanie przez Margarethę Südow 20 kop marchijskich groszy.

1490 - 26 listopada - przełożonym klasztoru w Świdwinie po śmierci Jacoba Platze został Peter Hintzeke - proboszcz Kluczkowa (Klutzkow).

1490 - 26 listopada - proboszczem kościoła w Łabędziu (Labenz) zostaje Georg Grothe.

1491 - 3 stycznia - za rekomendacją dziekana i zwierzchnika bractwa Kaland w Świdwinie obsadzono wakujący po śmierci Jacoba Platze wikariat w kościele farnym Thomasem Manthei.

1491 - 26 stycznia - Za rekomendacją braci Ditlewa i Martina von Leckow obsadzono kościół parafialny w Lekowie (Leckow) i jego Filię w Jastrzębnikach (Falkenberg).

1491 - 24 marca - Za rekomendację burmistrza Bisprawa Kleista, której dokonał w imieniu radcy, obsadzono wakujący po śmierci doktora Borcharda von Güntersberga wikariat w kościele farnym Joachimem Nessimem.

1491 - 3 września - Za rekomendacją Christopha von Polentz obsadzono wakujący po śmierci Johanna Pagrnkopa wikariat w kościele farnym Bartolomeuszem Kremptzow.

1491 - 5 października - Za rekomendacją Nikolausa Tide obsadzono po rezygnacji Henniga Tide wakujący wikariat w kościele farnym klerykiem Casparem Tide.

1491 - 24 października - Za rekomendacją Christopha von Polentz obsadzono wakujący wikariat przy ołtarzu świętej Katarzyny kościoła parafialnego miasta Świdwina Johannem Tribuss.

1492 - 31 marca - Choszczno (Arnswalde) - uprasza się księcia Johanna o wysłanie do Świdwina prochu, strzelb i rusznikarzy.

1492 - 10 luty - Za rekomendacją braci Bolte i Maerten Rutzen dziedziców Rusinowa (Rutzenhagen) i Klausa Maszeritza, dziedzica Międzyrzecza (Mezeritz) obsadzono po śmierci Wilkena Streghen kościół parafialny w Rusinowie (Ruzenhagen) klerykiem Jakobusem Koltzeke.

1493 - poniedziałek po inwokacji - Christoph von Polentz doprowadza do ugody między radą miasta Świdwina jako zarządcą św. Ducha a Peterem Scharnemm i Joachimem Liwenthal z drugiej strony w związku z połowem ryb i granicą we wsi Łabędzie (Labenz).

1493 - 17 kwietnia - Thomas Boddeker otrzymuje kościół we wsi Łabędzie (Labenz) na 2 lata.

1493 - Bispraw Kleist, burmistrz Świdwina, zaświadcza, że zastawił u Petera Kleista, wójta świdwińskiego wsie: Radówka (Raddatz), Clingebeck (?) i Dallentin (?).

1493 - Środa przed Niedzielą Palmową - Bispraw Kleist, burmistrz Świdwina, poświadcza, że zastawił połowę wsi Glinecke (?) Clausowi von Hertzberge za 9 marek. (Finkenaugen).

1497 - Christoffvon Polentz, starosta świdwiński w swojej podróży do Ziemi Świętej zostaje zabity przez Turków i pogrzebany w Candii.

1498 - Porada książęcej rady w sprawie wykupienia i obsadzenia (okupacji) Świdwina i Drezdenka (Driesen).

1498 - Sobota po Maurycym - Świdwin Dr. Berendt Rhor, starosta obsadza Drewesca Ziebellen na urząd sołtysa we wsi Biały Zdrój (Balstreg).

1499 - 15 marca - Książe Joachim i margrabia Albrecht przybywają do Świdwina i oddają w lenno rodzinie von Klemzow, Klępczewo (Kemzow), Łąkowo (Lankow) i część Oparzna (Wopersnow).

1499 - 15 marca - Ten sam list lenny dla Günthera von Briesen oddający mu w lenno Brzeźno (Briesen), 40 włók we wsi Słonowice (Schlönwitz), 4 i pół włóki w Półchlebiu (Polchleb), 2 w Koszanowie (Kussenow) i 3 w Krzecku (Klanzik).

1499 - 15 marca - Następujące rady z Ziemi Świdwińskiej składają księciu Joachimowi przysięgę lenną: Hennink i Lübecke von Klempzow, Kankelfitz z Pecerzyna (Pentzerin) bracia Ruchel z Ząbrowa (Semerow), Otto Coppeze wsi Łabędzie (Labenz), Dionüs z Lekowa (Leckow), Boltzkow z Wilczkowa (Wölzkow) Ciaus Meseritz z Międzyrzecza (Meseritz), Scharun ze Słonowic (Schlönwitz) i Łabędzia (Labenz).

1499 - 23 i 26 września - Książe Joachim i margrabia Albrecht układają się z wdową po Christophe von Polentz o zapłatę pieniędzmi, które zarządała ona i jej dzieci na zamku w Świdwinie i Drezdenku (Driesing).