Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
swidwin.prv.pl
Świdwin pod panowaniem zakonu niemieckiego 1384 - 1455 PDF Drukuj Email
Świdwin - Historia

Opis pochodzi z miesięcznika samorządów miasta Świdwin i gminy Świdwin "GAZETA ŚWIDWIŃSKA".


1384 - 10 sierpnia - Malbork (Morienburg) Hans von Wedel potwierdza odbiór pieniędzy od Wielkiego Mistrza Konrada Zollner von Roteustein na zapłacenie swoich długów.

1384 - 8 września - Hans von Wedel potwierdza, że otrzymał od Wielkiego Mistrza zakonu zadość uczynienie w mieszkaniu i utrzymaniu. Przyznano mu dwór Unisław koło Torunia (Thorn) (Wenzlow)z wystarczającą ilością ziemi, niezbędnym stadem bydła i 150 markami rocznego czynszu na cały okres życia.

1384 - 16 grudnia - Mainz. Król Wenzel potwierdza dostąpiie zakonu Świdwina z zastrzeżeniem pretensji do niego jego brata Sigismunda.

1385 - 2 luty - Po Walrebe von Scharfenerg wójtem krzyżackim zostaje Kaspar von Breiesen.

1386 - Kasper von Briesen - wójt krzyżacki przydzielił kościołowi w Świdwinie 5 włók ziemi w pobliżu wsi Jastrzębniki (Falkenberg).

1386 - 3 maja - Malbork (Marineureg) - Henig von Wedel zrzeka się wszelkich roszczeń do Świdwina.

1386 - 19 grudnia - Kasper von Briesen - wójt krzyżacki daje Michelowi von Elbe włókę łąki na granicy polnej ze wsią Łabędzie (Labenz).

1386 - 21 grudnia - Heinich von Wallnitz zostaje wójtem krzyżackim w Świdwinie.

1387 - 14 stycznia - Urlich von Rützerow sprzedaje swój udział we wsi Branowo (Brunow) duchownym, radzie i zarządowi Świdwina za 55 marek.

1387 - 12 marca - Świdwin - Bracia Wopersnow zbywają 7 włók w Niepepie (Nielep) świętemu bractwu (zajmującemu się pochówkiem zwłok) w Świdwinie za 210 marek. Wydarzyło się to w obecności pana Machariusa de Südenitz - adwokata ze Świdwina, który jako zarządcę tej ziemi wprowadza Johanna von Leckow.

1389 - Bardzo tanie czasy - Jedną krowę można kupić za 3 szylingi (1 szyling = 12 fenigów) owcę za jeden szyling, korzec żyta za 11 fenigów; mendel jaj za 1 feniga, baryłka piwa kosztowała 4 szylingi, funt masła 2 fenigi, robotnik dniówkowy otrzymywał za dzień pracy łącznie z piciem i jedzeniem grosze.

1389 - 1393 - Macharius von Swidnitz - wójtem w Świdwinie.

1390 - 10 grudnia - Mewe (?) - wielki mistrz donosi rajcom Frankfurtu w odpowiedzi na ich petycję, że nie może zmienić nowowyznaczonych dróg handlowych przez króla Polski i książąt szczecińskich, które prowadzą z Polski do Szczecina (Stettin) w odległości niestety 10 - 12 mil.

1391 - Michael von Elwe sprzedaje radzie w Świdwinie i zwierzchniowi szpitala 13 włók we wsi Łabędzie (Labenz).

1393 - styczeń - Malbork (Marineburg). Pismo Wielkiego Mistrza do księcia Johana von Gorlitz dotyczące sprzedaży lub też zostawienia Nowej marchii z propozycją podjęcia rokowań w Świdwinie lub w Drawsku (Dramburg).

1394 - Miasto kupuje od panów Wernera i Dübslaffa Ritzerow granicę polną i puszczę w Bronowie (Brynow).

1394 - Ród Wopersnow sprzedaje wieś Lipie (Arnhuausen) wójtowi w Świdwinie z przywilejem pełnego sądownictwa tzw. karania szyją (obcięciem) i ręką.

1394 - 5 czerwca - Pismo Wielkiego Mistrza z Malborka (Marienburg) do 6 szlachciców z Marchii i 6 innych w okolicy Świdwina w sprawie położenia kresu rabunkom na traktach w ich obszarze oraz zakazanie udzielania rozbójnikom wstępu, wjazdu, schronienia i gościny w ich zamkach i miastach.

1399 - Rusowo (Rützow) w posiadaniu rodu von Sack.

1399 - olbrzymi ziąb - zamarzł nawet Bałtyk.

1401 - od 12 marca do 17 września padało ulewnie bez przerwy. Pogoda była przy tym tak niekorzystna, że spowodowała nieurodzaj i drożyznę. Zboża jare często nie wykształciły ziarna.

1402 - 9 września - Namiestnik Nowej Marchii - Baldewin Sthal przesyła miastu Chojna (Konigsberg) potwierdzenie Wielkiego Mistrza, dla Nowej Marchii do wiadomości (nadano) do Świdwina po narodzeniu w sobotę naszej kochanej pani.

1403 - 2 maja - Świdwin - Baldewin Sthal, namiestnik Nowej Marchii, zamieszkały w Świdwinie donosi Wielkiemu Mistrzowi o odebranej Jakubowi von Wedel rencie wcześniej zostawionej przez panujących.

1403 - 26 czerwca - Świdwin - Pismo namiestnika Nowej Marchii do Wielkiego Mistrza, że pewna partia (oddział) z Nowej Marchii chce się przyłączyć do Króla polskiego (Wł. Jagiełło).

1403 - 21 października - Świdwin - Namiestnik Nowej Marchii pisze do Wielkiego Mistrza, że w Nowej Marchii nie ma dnia wolnego od przypadków rabunków ze strony Pomorza, a w krótkim czasie wydarzyło się 16 takich grabieży na terytorium Zakonu, przy czym wsie zostały zniszczone.

1404 - poniedziałek - w poście - Pismo Wójta Świdwińskiego do Wielkiego Mistrza, że nadchodzi czas aby ukarać von Borków za ich rozboje, gdyż to samo zamierza też książe Słupska (Stolp).

1404 - 16 listopada - Świdwin - Baldewin Sthal pisze do Wielkiego Mistrza, że umówił się z księciem Szczecina (Stettin) Raciborzem na spotkanie - zjazd w Choszcznie (Arnswalde), na które książe nie stawił się.

1404 - 23 listopada - Świdwin - Pismo namiestnika Nowej Marchii do Wielkiego Mistrza, że w minionym roku ludzie Mistrza zakonu joanitów napadli i ograbili pod Kostrzyniem (Kustrin) na otwartej drodze kupców.

1404 - 25 grudnia - Wójt krzyżacki pisze do Wielkiego Mistrza, że zakupił oferowaną mu przez Urlicha von der Osten, opustoszałą wieś.

1404 - 25 grudnia - Świdwin - Namiestnik Nowej Marchii von Sthal, donosi Wielkiemu Mistrzowi, że miasto Friedenberg zezwoliło Zakonowi na połów ryb w swoich jeziorach.

1405 - 16 kwietnia - Świdwin - W czwartek donosi Baldwin Sthal, ze Świdwina, że Polacy zniszczyli miasto St. Osieczno (Hohzeit).

1405 - 30 kwietnia - Książe Bogusław Pomorski pisze do "Szanownego, Czcigodnego Baldenina Stale, namiestnika Nowej Marchii" w sprawie rozbojów Henniga von Wedel. Baldewin Sthal opowiada mu pod datą 8 maja, że zwalcza on rozboje jak tylko może, ale ludzie Bogusława w połączeniu z ludźmi z Biskupowa zrabowali pewnemu mieszczanowi ze Świdwina konia.

1405 - 27 maja - Świdwin - Baldewin Sthal donosi Wielkiemu Mistrzowi o rozbojach Pomorzan.

1406 - 29 marca - Baldewin Sthal, namiestnik Nowej Marchii, przyjmuje powinności - służebne z 8 włók położonych w Kowanowie (Schonfelde) i nakłada to samo (obowiązek służebny) na 6 włók we wsi Granowo (Granow). Nadano w Świdwinie w poniedziałek po południu, gdyż śpiewano w kościele.

1406 - 2 lipca - Wójt Baldewin Sthal zawiadamia Wielkiego Mistrza o czynach gwałtu von Borków przeciwko obywatelowi Gorzowa Wlk. (Landsberg) zabrali im 9 koni, piękne szaty o wartości 400 marek.

1407 - zima z 1407 na 1408 była tak mroźna, że nie przypominają sobie tego najstarsi ludzie. Dopiero 26 marca przyszła odwilż, a lato i jesień były bardzo mokre, spowodowały nieurodzaj, drożyznę.

1407 - 29 października - Malbork (Marienburg) Wielki Mistrz Urlich von Jungingen - potwierdza miastom i ludziom Nowej Marchii ich prawa i przywileje.

1408 - 19 stycznia - Świdwin - z pisma wójta zakonnego wynika, że zmiany w przepisach młynarskich jakie nastąpiły w Nowej Marchii są wprawdzie korzystne dla zakonu, ale przynoszą straty miastu.

1408 - 9 maja - Świdwin - Namiestnik Krzyżacki doradza Wielkiemu Mistrzowi kupno zamku (Oberberg) położonego nad Odrą.

1408 - Arnold von Baden - namiestnik Nowej Marchii.

1408 - 14 czerwca - Świdwin - Namiestnik Zakonu, Arnold von Baden melduje Wielkiemu Mistrzowi, w Polsce mają miejsce silne zbrojenia, a Król Polski chce umocnienia Dresdenka (Dresden).

1408 - 3 września - Świdwin - Arnold von Baden donosi Wielkiemu Mistrzowi, że załagodził sprzeczności (spory) z Dietrichem von Quitzow.

1409 - Arnold von Osten - namiestnikiem Nowej Marchii.

1409 - 1 stycznia - Świdwin - Namiestnik krzyżacki donosi Wielkiemu Mistrzowi, że ułożył się z Heinrichem von Gutersberg w sposób kompromisowy.

1409 - 6 stycznia - Świdwin - Wójt pisze do Wielkiego Mistrza, że grozi mu dostanie się w ręce Polaków.

1410 - 27 maja - Namiestnik krzyżacki melduje Wielkiemu Mistrzowi, że wojska polskie zaplanowały zdobycie Drezdenka (Dresden).

1410 - 23 sierpnia - rozszalała się potężna burza, która była wynikiem trzęsienia ziemi. Trzęsienie ziemi było tak silne, że drżały wszystkie domy, a ludzie chwytali się różnych przedmiotów, aby nie upaść. Przerażono się od Prus do Lubeki (Lubeck) i trwało tyrzy razy "Ojcze nasz".

1410 - 29 sierpnia - Bogusław VIII - Książe Pomorza otrzymuje pod Malborkiem (Marienburg) od Króla Wł. Jagiełły zapis Świdwina.

1411 - 1 luty - Bogusław VIII odstępuje w czasie pokoju w Toruniu (Thorn) wszystkie zdobycze wojenne, także Świdwin.

1411 - Albrecht von Dube - Namiestnik Nowej Marchii melduje, że ród von Kleist dokonał na Ziemi Świdwińskiej wielu rozbojów, zabierając owce, bydło i konie.

1411 - 25 listopada - Kostrzyń (Kustrin) - Namiestnik Albrecht von der Dube zezwala miastom Nowej Marchii na łączenie się ze sobą jak też miastami Pomorza aby zaprowadzić ład publiczny (pokój w kraju).

1413 - 22 marca - Świdwin - Namiestnik Nowej Marchii - Sander Machnitz donosi, że von Manteufel napadł i obrabował mieszkańców Świdwina, Drawska (Dramburg) i Złocieńna (Falkenburg).

1413 - 24 października - Świdwin - Namiestnikowi Nowej Marchii zlecono odprawić do ojczyzny wszystkie przemaszerowujące tędy wojskowe oddziały.

1413 - 8 grudnia - Świdwin - Wójt Waldmeister prosi komtura z Elbląga (Elbing) po jego wyborze na Wielkiego Mistrza, aby zmusił do złożenia hołdu wszystkich przedstawicieli rodu von Wedel.

1414 - 23 września - Świdwin - namiestnik Aleksander von Machnitz przesyła Wielkiemu Mistrzowi wykaz szkód zadanych przez Polaków Nowej Marchii w latach 1412 - 1414. Wylicza ją na 2349 Kop czeskich groszy.

1415 - 16 maja - Świdwin - Choszczno (Aruswalde), Świdwin, Drawsko (Dramburg) wstawiają się u Wielkiego Mistrza o zezwolenie dla namiestnika na pojednanie się z von Wedlami.

1415 - 16 maja - Świdwin - Sander Machnitz donosi ze Świdwina o pojednaniu się z von Wedlami i o zakupie majątku Recz (Reetz) przez von Steglitzchen.

1416 - 23 kwietnia - Grebin (?) Wielki Mistrz donosi Prokuratorowi Zakonu w Kostrzyniu (Kostrin) o wysuniętej mu przez władców rzymskich sugestii odstąpienia królowi rzymskiemu całej Nowej Marchii za wyjątkiem Świdwina i Drawska (Dramburg) dopóki nie utraci się pewnego i trwałego pokoju z Polską.

1419 - Zander Machnitz - niemiecki wójt zakonny na dworze w Świdwinie nadaje Clausowi Tuden w lenno wieś Smardzko (Simmatzig) z prawem sądzenia przez sołtysa (sądownictwem sołtysim).

1419 - 31 sierpnia - Świdwin - Sander Machnitz wysyła ze Świdwina Lamrechta von Wedel z meldunkami o grabieżach Arnolda von de Bone.

1420 - początek stycznia - Świdwin - namiestnik Nowej Marchii doradza Wielkiemu Mistrzowi, aby von Wedlom, którzy chcą kupić majątki od von Walde i nie powiadomili o tym, nie utrudniać tego.

1420 - 8 czerwca - Zander Machnitz broni pana der Waldneister ze Świdwina u Wielkiego Mistrza za to, że ten splądrował wieś rodu Dewitz (za niezapłacone długi).

1421 - 2 luty - Świdwin - Jost Struperger, namiestnik Nowej Marchii melduje ze Świdwina Wielkiemu Mistrzowi, że mieszkańcy Złocieńca (Falkenburga) starają się przejść na stronę Polski, jak też o tym, że von Wedlowie schwytali jego psy i ujęli 3 - 4 parobków.

1421 - 6 luty - Jobst Struperger, namiestnik Nowej Marchii donosi Wielkiemu Mistrzowi, że z pomocą ludzi ze Świdwina i Drawska (Dramburg) odebrał siłą miasto Drawno (Neuwedel), za to, że von Wedlowie zrabowali mu parobków i sprzęt łowiecki.

1421 - 14 marca - Lipie (Arnhausen) i 10 czerwca - Drawsko (Dramburg). Za wstawiennictwem stanów ziemskich Nowej Marchii von Wedlowie otrzymują z powrotem miasto Drawno (Neuwedel) i przysięgają, że zjawią się w jednym z 3 miast Lipie, Drawsko lub Świdwin i nie opuszczą go bez zgody panującego.

1425 - 10 lipca - Świdwin - namiestnik Nowej Marchii Walter Kerskorf oddaje w lenno Thie von Zadow wieś Colzig (?).

1425 - Zima roku 1425 - 1426 była bardzo łagodna, kwitły tu i w wielu miejscach innych Nowej Marchii jeszcze 6 grudnia drzewa, krzewy i inna roślinność.

1426 - 2 sierpnia - Świdwin - Namiestnik donosi Wielkiemu Mistrzowi o 6 włóczniach (oszczepnikach) będących w uzbrojeniu (jest to połowa drużyny wystawiona do wojny husarskiej). To co Wielki Mistrz wymagał od ludzi i miast Nowej Marchii (uzbrojenie) napotyka wiele trudności.

1432 - 26 luty - Świdwin - namiestnik melduje Wielkiemu Mistrzowi, że na granicy Nowej Marchii zbierają się polskie wojska i doradza mu, aby pozyskał (zjednał) księcia ze Szczecina (Stettin).

1432 - 24 i 25 listopada - Donosi się Wielkiemu Mistrzowi i komturowi w Gdańsku (Danzig) o schwytaniu i uwolnieniu von Wedla.

1433 - 11 czerwca - Melduje się Wielkiemu Mistrzowi, że tutejszy zamek jest całkowicie ogołocony i nie ma pieniędzy, ani dóbr, aby utrzymać napływające tu tłumy żołnierzy i wojennych uciekinierów. Na strychu (poddaszu) nie ma ju z w ogóle zboża.

1433 - 14 czerwca - Drawsko (Dramburg) Komtur Gdańska (Danzig) pisze do komtura z Christburg (?) i Elbląga (Ebbing): Świdwin i Drawsko (Dramburg) zostało dobrze zaopatrzone w broń i drużyny, ma nadzieję, że oba miasta postawią się wrogowi.

1433 - 9 i 31 sierpnia - Świdwin - Burchard i Eckord von Guntersberg pisze do wielkiego Mistrza, że nie czują się pewni, ze względu na czyny gwałtu ze strony Pomorza.

1434 - Husacy palący wszystko wtargnęli do Nowej Marchii, zniszczyli Soldin (Myślibórz), i pomaszerowali na czele swego dowódcy Ziska na Świdwin uszkadzając wszystkie leżące na drodze miasta i wsie.

1435 - Świdwin - donosi się ze Świdwina Wielkiemu Mistrzowi, że biskup z Kamieńca (Cammin) skłania się bardzo ku niemu i chciałby rozstrzygnąć spór między nim a joannitami, jeżeli tylko taka jest jego wola.

1437 - 5 marca - Świdwin - Powiadamia się Wielkiego Mistrza o grożącym miastu Złocieniec (Falkenburg) przewrocie ze strony pana von Crome.

1438 - W Świdwinie panuje powszechna zaraza nazywana "wielką śmiercią".

1439 - Hans Rietzerow wraz z małżonką oddaje 2 włóki ziemi na beneficjum angelorum (na dobra kościelne).

1439 - 7 lipca - Barlinek (Berlinchen) - rozporządzenie monetarne i policyjne namiestnika Hansa von Stodheim dla nowej Marchii - Będące w obiegu grosze (Fintenaugen) przelicza się w ilości 20,5 na jedną markę w srebrze, grosze czeskie w ilości 18, gulden przelicza się na 2,5 grosze. Wielki korzec jęczmienia ma wartość czterech szylingów nowych groszy, mały korzec 3,5 szylinga, granderburska baryłka piwa = 24 szylingi, dobry korzec żyta = 4 szylingi, 1 korzec owsa = 3 szylingi itd. 3 letni wół = 3 markom, krowa = 4 markom, jedna gęś = 18 groszom, para męskich butów = 4 szylingi.

1439 - 18 sierpnia - Świdwin - Borante Borke, Wentze Monchow, rycerz Hans Borke doprowadzają do układu (pojednania) między biskupem z Kamieńca i namiestnikiem Nowej Marchii, z powodów ataków gwałtów powodowanych przez wasali i miasta obu stron.

1440 - Wielki Mistrz zezwala na założenie klasztoru Kartuzów w Świdwinie.

1440 - 23 kwietnia - Walter von Kirschkorb, komtur w Christburgu (?) otrzymuje od Wielkiego Mistrza Paula von Nussdorf urząd w Świdwinie jako nagrodę za swoje zasługi.

1440 - Namiestnik Nowej Marchii w Świdwinie pisze do Wielkiego Mistrza i radzi mu, aby kupił udział pana von Welde w Złocieńcu (Fankelburg) bez wiedzy pana von Wedel.

1440 - 17 maja - Świdwin - Rada miejska i drużyna piszą do Wielkiego Mistrza, że w Marchii dzieją się zadziwiające rzeczy. I tak Arnold von Ramele ze swoimi ludźmi został pokonany pod swoim zameczkiem Sława (Schlage) od strony Smardzka (Simnatzig). Wielu z rodu von Mauteufel zażądało od miasta za Egerta von Mauteufel, który ujęty znajdował się pod strażą w Świdwinie, sumę 1000 marek. Do tego książę wypowiedział pokój, ponieważ mieszkańcy Świdwina zburzyli zamek w Sławie.

1440 - 28 maja - Świdwin - Namiestnik Nowej Marchii melduje Wielkiemu Mistrzowi, że wrogowie zalegają na wszystkich drogach i trasach i blokują mu drogę do Nowej Marchii.

1440 - 27 lipca - Świdwin - Rozporządzenie krajowe namiestnika Waltera Kerskorba dla Nowej Marchii. Według niego pieniądze z Lipia (Arnswalde) i Świdwina przelicza się w ilości 20,5 groszy (Fikenaupen) na 1 markę w srebrze. Monety szczecińskie, gryfickie, starogardzkie i goleniowskie nie mogą być więcej przyjmowane w kraju. Ceny ustala się na podstawie cen z 1439. Stelmachowi należy się za jeden wóz ciężki (ciężarowy) 3 szylingi, za wóz jednorzędowy 2 szylingi, cieśla powinien otrzymać (za pracę) w letni dzień 2 szylingi i utrzymanie, a parobek mistrza 18 groszy. Nikomu nie wolno wywozić poza kraj wołów, krów, owiec, świń, kur i innego bydła, tak samo srebra lub starych groszy.

1441 - 12 listopada - Drawsko (Dramburg) - von Wedlowie sprzedają Walterowi Kirschkorb, niemieckiemu namiestnikowi w Świdwinie jedną ósmą wsi Dalewo (Dalow).

1442 - Kuzynostwo von Brock zapisują kartuzom ze Świdwina 1500 marek.

1442 - Oddano wielki dzown z napisem: "o rex gloriae Christe veni cum pace" ("Królowi chwały Chrystus przybył czynić pokój").

1442 - 22 listopada - Rokowania między zakonem reprezentowanym przez komtura z Elbląga (Elbing) Heinricha Reussa i księciem Bogusławem z Pomorza w sprawie zawarcia przymierza między zakonem i księciem pomorskim.

1443 - 6 kwietnia - Hans von Wedel daruje Kartuzom ze Świdwina kilka majątków (dóbr) i proszą Wielkiego Namiestnika Konrada von Erlichhausen i namiestnika w Świdwinie Waldemara Kirschkorba o przyjęcie tej funkcji.

1443 - 18 maja - Świdwin - Wójt Świdwina pisze do Wielkiego Mistrza, że książe Meklenburgii życzy sobie pokojowych porozumień z zakonem.

1443 - 7 września - Heinrich Bork osiadły dziedzicznie w Łobzie (Labez) przekazuje Kartuzom obiecane przy współfundacji klasztoru, wapno i drewno w ilości takiej, ile potrzeba do budowy klasztoru.

1444 - 24 stycznia - Świdwin - Eggard von Güntersberg pisze do Wielkiego Mistrza o rokowaniach Hansa von Wedel z Polską w sprawie sojuszu Królestwa Polskiego z zakonem niemieckim.

1444 - 5 sierpnia - Wójt Świdwina pisze do Wielkiego Mistrza, że nie może przejąć budowy w Drezdenku (Driesen), gdyż jest jeszcze zajęty przy rozbudowie zamku w Świdwinie.

1444 - 19 września - Komtur Gdańska (Danzig) pisze do Wielkiego Mistrza, że po rokowaniach w Świdwinie doszło do pojednania między zakonem i księciem Maklemburgii Heinrichem.

1444 - 2 grudnia - Wójt Świdwina melduje Wielkiemu Mistrzowi, że ujęty został najgroźniejszy rozbujnik Eckard von Manteufel.

1445 - 24 stycznia - Świdwin - Eggard von Güntersberg donosi Wielkiemu Mistrzowi, z jakimi możnowładcami z Polski należy prowadzić rokowania.

1445 - 2 luty - Wójt Świdwina, uskarża się na szerzące się rozboje pana Leckow, przed którym nic w karju nie jest bezpieczne.

1445 - 23 kwietnia - Eckard von Güntersberg pisze do Wielkiego Mistrza o osobistym spotkaniu z Hansem von Wedel w sprawie rokowań i zawarcia sojuszu z Polską.

1445 - Pan Henning i pan Bartholomeüsz zarządca Klasztoru Kartuzów układają się w sprawie dożywocia dóbr Rzecko (Rietzkie), które odstępują klasztorowi w zamian za co przyjęci zostają do szpitala św. Ducha.

1445 - 15 sierpnia - Świdwin - Namiestnik Nowej Marchii Georg von Egloffstein gwarantuje (lojalność) księciu Heinrichowi von Meklenburg w Świdwinie.

1446 - Burmistrz Klaus Bolteuhagen darowuje Kartuzom obie najprzedniejsze włóki w Ruthen (?).

1446 - Hans Zastrow i jego żona Hulde podarowują proboszczowi parafii w Świdwinie patelnię do warzenia piwa.

1447 - 14 kwietnia - Malbork - Wielki Mistrz pisze do wójta w Świdwinie - Waltera Kirschkorba, że książę lenny uskarża się w Kostrzynie na poniesione przez zakon cła. W tej sprawie wójt krzyżacki w Świdwinie i namiestnik Nowej Marchii winni się z nim pojednać.

1447 - 12 maja - Malbork (Marienburg) - Wielki Mistrz pisze do wójta i namiestnika Nowej Marchii, aby dzień i noc troskliwie utrzymywali i chronili domy i miasta zakonu w Nowej Marchii.

1447 - 13 sierpnia - W układzie księcia lennego Fridricha z niemieckimi rycerzami zakonnymi w sprawie Nowej Marchii, który zawarty został we Frankfurcie obecny był Walter Kirskorb wójt krzyżacki w Świdwinie.

1447 - 21 września - W obecności czcigodnego wójta Waltera Kirschkorba została zawarta umowa między radą miasta i Klasztorem Kartuzów, na mocy której miasto przydziela mnichom przestrzeń przed miastem, położoną nad Regą w celu budowy klasztoru oraz oddaje dom na wieczność w mieście, aby mogli wygodniej prowadzić interesy i sprawy swojego Klasztoru z zastrzeżeniem zwrotu w przypadku: "gdyby klasztor uległ ruinie, a Kartuzi odeszli". Jako burmistrzów wymienia się w źródłach Volprechta, Conrada, Basche, Klausa Boltenhagen, Dubclaffa Natzmerdorf. Jako rajców: Hansa Zastrowa, Hansa Hannemana, Clausa Wokkenin, Clausa Hogeusee, Kerstena Zülow, Klausa Kortinge, Petera Burmeistra, Jurgena Spikermana, Hansa Knake. (Dane te pochodzą ze źródeł fundacyjnych klasztoru).

1447 - 13 listopada - Walter Kirschkorb, wójt krzyżacki w Świdwinie zeznaje co dawniej pożyczył namiestnikowi Nowej Marchii Hermannowi Precheln w Chłopowie (Schwachenwalde).

1448 - 15 listopada - Elbląg (Elbing) - Wielki Mistrz przesyła pismo, w którym informuje że dotychczasowy urząd wójta w Świdwinie i w Drawsku (Dramburg) jest od teraz zniesiony i powiązany (zastąpiony) jest namiestnikiem Nowej Marchii.

1450 - Hans Dobbeerneck - niemiecki namiestnik Zakonny w Nowej Marchii rezyduje w zamku w Świdwinie.

1450 - 2 listopada - Malbork (Marienburg) - Wielki Mistrz poleca namiestnikowi, aby ze względu na wojenne czasy dostarczył do zamku w Świdwinie, Drawsku i Gorzowie Wlk. zamku i miasta w Świdwinie księciu Fryderykowi II bez polecenia Wielkiego Mistrza.

1454 - 29 listopada - Książę Fryderyk II potwierdza przekazanie zakonowi Kartuzów na własność, majątki i wsie, podatki i sądownictwo.

1454 - 11 i 16 grudnia - Świdwin - Pismo wysłannika zakonu Hansa Schachera do Wielkiego Mistrza, że margrabia Fryderyk udał się, zapewne bezinteresownie w stosunku do Świdwina - do Nowej Marchii i Prus.

1454 - Wójt Świdwina Hans von Donebeck pisze Wielkiemu Mistrzowi: "Miasto i zamek w Świdwinie zostały podczas nieobecności zaniedbane i popadły w opłakany stan".

1454 - (ostatni tydzień) - MArgrabia Fryderyk żąda za udzielenie pomocy zakonowi ok. 4000 guldenów oraz formalnego przekazania zamków w Drezdenku (Driesen) i w Świdwinie.

1454 - W Choszcznie (Aruswalde), Drawsko (Dramburg) i w Świdwinie istniał (przebywał) w tamtych czasach Kawalerzysta (jeździec) krajowy tj. specjalny posłaniec konny.

1455 - 14 stycznia - Wrocław - Układ między margrabią Fryderykiem II i zakonem niemieckim. Na mocy niego margrabia może posunąć się ze swoimi wojskami aż pod Świdwin. Zamki w Drezdenku (Driesen) i w Świdwinie muszą być niezwłocznie udostępnione. Koszt przemarszu wojennego wojsk z Frankfurtu do Świdwina pokrywa zakon.

1455 - 13 luty - Komtur Gdańska (Danzig) pisze do Wielkiego Mistrza: "Znalazłem margrabiego z jego wojskiem w Drawsku (Dramburg) i towarzyszyłem mu do Świdwina".

1455 - 11 lutego - Świdwin - Margrabia Fryderyk pisze do Wielkiego Mistrza: "na mocy układu wrocławskiego podjąłęm wymarsz do Świdwina z zamiarem dotarcia do Prus".

1455 - Wielki Mistrz poleca wójtowi w Świdwinie trzymać pod ścisłą pieczą zamki w Drezdenku (Driesen) i Świdwinie i nie wpuszczać do nich nikogo, ktokolwiek by to był.

1455 - 22 marca - Wiadomość poselstwa dla Wielkiego Mistrza, że musi udostępnić on zamki w Drezdenku (Driesen) i Świdwinie.