Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
swidwin.prv.pl
Świdwin w okresie własności askańskiej 1280 - 1319 PDF Drukuj Email
Świdwin - Historia

Opis pochodzi z miesięcznika samorządów miasta Świdwin i gminy Świdwin "GAZETA ŚWIDWIŃSKA".


1280 - 13 lipca - Stargard. Margrabiowie Brandenburgii zakończyli spór z biskupem z Kamienia o granice ziemi Zinnoborg i kołobrzeskiej. "Wszelkie wątplowiści odnośnie granic między Tharnus i Świdwinem pozostawia się do rozstrzygnięcia naszym wiernym sługom: Bork Ramel i Lübecke von Laffan". Tu pojawia się po raz pierwszy w źródłach nazwa Świdwin. Ziemia pozostawała jeszcze własnością pomorską.

1287 - Pribislav (Przybysław) von Belgrad uznaje ziemię białogardzką, miejscowość Dobra Nowogardzka (Daber) i Drawsko (Dramburg) jako własność lenną Brandengurgii.

1290 - Bogusław IV - Książe Pomorza staje się ponownie władcą w/w ziem. Prawdopodobnie wymienił on ziemię białogardzką i Dobrą Nowogardzką (Daber), oddając Świdwin Brandenburgii. Tym samym ziemia świdwińska staje się własnością brandenburczyków.

1291 - 23 czerwca - Kamień Pomorski (Cammin). Przy wyrównaniu granic między biskupstwem Kamieńskim i Kołobrzeskim wymienia się nazwy Świdwin i Stolzenberg.

1292 - 19 listopada - Nowa Brandenburgia - Margrabia Albrecht wraz ze swoimi kuzynami Otto i Konradem zobowiązują się wspólnie za sumę 4 000 marek osadzić w swojej posiadłości świdwińskiej Nikolausa von Werle. Zarazem margrabia Albrecht zobowiązuje się wypłacić swoim kuzynom 100 funtów brandenburskich w przypadku odkupienia Świdwina, które to mieliby oni wydać na umocnienie miasta. Do ziemi świdwińskiej należały zamek i miasto Świdwin z grodem w Rydzewie (Rützow), Karsiborze (Krasbaum) i Klęcku.

1296 - Na najstarszej pieczęci miejskiej widnieje rok 1296. Stąd przyjmuje się, że miasto zostało założone w 1296 roku.

1311 - Świdwin zostaje ponownie całkowicie wyludniony z powodu zarazy.

1317 - 9 października - Soldin. Margrabia Waldemar Odstępuje biskupowi Heinrichowi z Kamienia miasto i zamek świdwiński za 6 000 brandenburskich marek w srebrze z zastrzeżeniem prawa do odkupienia.

1318 - Rada Miejska zgadza się z (panem) Rübben z Brzeźna (Briesen) na to, że pierwszy z położonych za Hammerholz przy drodze do Koszanowa młynów, wniesie rocznie 6 miarek (3 korce) żyta i 6 miarek (3 korce) słodu na rzecz miasta (1 korzec = 37 kg).

1319 - 18 maja - Eberswalde, Margrabia Waldemar odkupuje miasto i zamek Świdwin i sprzedaje oba Nikolausowi Olafssohn (byłemy staroście z Danii) i panu Wedigo von Weddel za 1 100 marek brandemburskich w srebrze wraz z ludźmi, sądem wyższym i niższym. Otrzymują oni zezwolenie na umocnienie zamku i miasta murami i fosą i "w każdy inny sposób, jak dobrze tylko mogą".