Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
swidwin.prv.pl
Bitwa o Krowę 2 PDF Drukuj Email
Świdwin - Bitwa o Krowę

Opis pochodzi z miesięcznika samorządów miasta Świdwin i gminy Świdwin "GAZETA ŚWIDWIŃSKA".


Głoszono, że stało się to 15 lipca 1469 roku i w pieśniach wyśpiewywano, że świdwińscy mieszczanie (obywatele) i rycerze odbyli zwycięską bitwę polową z białogardzianami na rozległym wrzosowisku. W świdwińskich annałach jest utrwalony spór o zabranie krowy ze strony jednego gospodarza zamieszkałego w powiecie białogardzkim. Ale w rzeczywistości podstawą walki były ciągłe niepokoje i zatargi między Pomorzanami a Branderburczykami. Prowadzący spór po stronie świdwinian był Kristof von Polentzke syn Kasztelana. Po stronie białogardzkiej przywódcą był Karsten von Wapersnow.

Annały głoszą, że ze strony Białogardzkiej pozostało 300 mężczyzn na placu boju, a 100 mężczyzn jako niewolników zabrano wraz z 50 wozami pełnymi sprzętu wojennego do Świdwina. Niewolników wrzucono do wieży, którą zwano wówczas "Kieck in Pommern". Niewolnicy nie byli w stanie się uwolnić i ponieśli śmierć głodową a sztandary, które zabrano białogardzianom były wywieszone w kościele i uległy spaleniu w 1689 roku.